Italský premiér: Euro má samé výhody. Češi, podepište dohodu

16.02.2012 7:24

Italský premiér Mario Monti si pochvaluje euro, podle něj přináší jen samé výhody. Německu a zemím se silnou měnou zajistilo stabilitu, naopak zemím se slabou měnou přineslo pevné ceny a nízké úroky.

Italský premiér: Euro má samé výhody. Češi, podepište dohodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dvoueurová mince

V rozhovoru pro HN si italský premiér pochvaluje euro. Podle něj by se mělo stát společnou měnou celé Evropské unie. „O přínosu společné měny sedmnácti zemím není pochyb, ani o tom, že jejím posláním je stát se jednotnou měnou celé Evropské unie,“ uvedl Mario Monti.

„Německu a dalším zemím se silnou měnou přineslo euro stabilitu, která je zásadně důležitá pro jejich export, jenž byl poškozován každou devalvací měn ostatních evropských partnerů. A ostatním zemím s převážně slabými měnami přineslo euro stabilitu cen a nízké úroky, které v minulosti mohly zažít velmi zřídka nebo nikdy,“ vyjmenovával výhody eura.

Naznačil, že Česká republika by se stejně jako Velká Británie měly zapojit do dohody o fiskální odpovědnosti. „Podle mě je důležité, aby každý přispěl ke společné věci konstruktivním a otevřeným duchem,“ prohlásil. 

Itálie by mohla ostatním problematickým zemím v unii sloužit jako příklad správně provedených reforem. Ještě nedávno stát označovaný za „nemocný“ se výrazně vzchopil. „Podařilo se to především reformou důchodů, protože důchodový věk stoupne do roku 2018 na 66 let, takže se bude odcházet do důchodu o pět let později než doposud.

Hospodářský růst bude rovněž stimulován rozsáhlým souborem opatření, která posílí konkurenci ve službách. Změny pocítí svobodná povolání, u nichž se zruší pevně stanovené tarify a zvýší se počet osob činných v těchto sektorech,“ uvedl jako příklad.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

Co byste řekla na pražskou koalici ODS a ANO?

Vypadá to totiž, že se váš lídr, kterého jste tak vehementně prosazoval, byť jste byl proto často mnohým smích, se s nikým jiným asi nedohodne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

21:16 Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

ParlamentníListy.cz mají k dispozici výsledky aktuálního šetření agentury Phoenix research k prezide…