Italský prezident, Le Penová, Orbán, srbský prezident a jiní. Petra Procházková sčítá, kdo jezdí za Putinem

12.04.2017 8:07

Rusko v současné době zajímají velké politické subjekty, prezidenti a premiéři. Píše to alespoň reportérka Petra Procházková v Lidových novinách, jež si také všímá včerejší schůzky italského prezidenta Sergia Mattarelly se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Kreml se tak podle ní snaží všemožně vymanit z mezinárodní izolace, nehledě na ideologii.

Italský prezident, Le Penová, Orbán, srbský prezident a jiní. Petra Procházková sčítá, kdo jezdí za Putinem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Před Rudým náměstím v Moskvě

Do Kremlu tak nyní přijíždějí uchazeči o vysoké státní funkce, všímá si Procházková návštěvy nově zvoleného srbského prezidenta Aleksandar Vučiče či návštěvy francouzské kandidátky Marine Le Penové. Pro Vladimira Putina je každé takové setkání podle Procházkové důležité – dokazuje se tak, že velmoc není v izolaci. 

„Naopak. Kreml chce dobýt zpět své někdejší postavení v Evropě a stanout v čele protiteroristické koalice,“ zmínila Procházková. Všímá si však také jedné změny – dříve Sovětský svaz držel jen ochrannou ruku nad těmi, kdo s ním vedli obdobnou ideologii. „Dnes Rusko v zahraniční politice představuje stát naprosto bez ideologie a ideových principů. Kreml podává pomocnou ruku každému – bez ohledu na jeho politickou i jinou orientaci, kdo se mu hodí při plnění strategických cílů. Vrací se tak k zahraniční politice SSSR před druhou světovou válkou, kdy Kreml v zájmu teritoriálních zisků byl ochoten uzavřít dohodu i s ideologicky znepřáteleným nacistickým Německem. Hlavním vodítkem Moskvy při výběru ‚přátel‘ je i dnes pragmatismus a zisk,“ řekla jasně Procházková.

A sbližování s Ruskem vnímá například i ze strany Velké Británie, konkrétně ze Strany nezávislosti Spojeného království, sympatie k Rusku drží i německé hnutí Pegida, Alternativa pro Německo či NPD. Ve Španělsku je to pak prý Podemos, v Belgii Vlaams Belang.

„Sami Rusové považují za svého spojence maďarského premiéra Viktora Orbána i řeckou levicovou Syrizu, stejně jako ultrapravicový Zlatý úsvit,“ dodala Procházková a zmínila i českého prezidenta Miloše Zemana, slovenského předsedu vlády Roberta Fica či bulharskou hlavu státu Rumena Radeva. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

21:45 Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

V posledních letech důvěra v lékaře u části české populace značně utrpěla. Kvůli covidu se, podle bý…