Ivan David k nepokojům v USA. Násilí na základě barvy pleti. A souvislost s volbami?

01.06.2020 21:44

Europoslanec za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Ivan David na svém facebooku glosuje nepokoje, které v posledních dnech zmítají Amerikou. Připomíná, že v USA to není žádná novinka. Podobné bouře násilí se na různých místech federace odehrávají od 60. let minulého století. I tentokrát bylo na počátku nepřiměřené použití násilí policisty proti neozbrojenému černému muži.

Ivan David k nepokojům v USA. Násilí na základě barvy pleti. A souvislost s volbami?
Foto: archiv
Popisek: MUDr. Ivan David, český psychiatr. Za politické hnutí SPD byl zvolen poslancem Evropského parlamentu
reklama

V USA mají letos volební rok. Na podzim budou volit federálního prezidenta, celou Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu federálního Kongresu. Mnohá velká americká města – od východu na západ – ale připomínají spíše scény z občanské války někde v zemích třetího světa, komentuje tamní protesty poslanec Evropského parlamentu.

Anketa

Budou Spojené státy v roce 2030 stále největší světovou mocností?

9%
91%
hlasovalo: 5232 lidí

„Hořící automobily, vyrabované obchody a násilné střety mezi policií a demonstranty. Ve státě Minnesota poslal guvernér na demonstranty v městě Minneapolis vojáky Národní gardy,“ pokračuje Ivan David a podotýká, že ve Spojených státech rasové protesty rozhodně nejsou žádnou novinkou.

I dnes panují v USA nepokoje kvůli nadměrnému policejnímu násilí při zatčení černocha za poněkud triviální porušení zákona. „V Garneru to byl nezákonný prodej jednotlivých cigaret. Tentokrát byl 46letý George Floyd obviněn ze snahy zbavit se falešné $ 20 v obchodě,“ připomíná David, co stálo na samém počátku protestů.

„Rodina usmrceného muže vyzvala spoluobčany k pokojným protestům proti policejní brutalitě. Jako již mnohokrát, i nyní se na mnoha místech v USA protesty zvrhly v pouliční boje mezi policií a demonstranty. Podle reportéra NZZ současné scény v Minneapolis připomínají scény z roku 2014 ve Fergusonu ve státě Missouri, z roku 2015 v Baltimoru ve státě Maryland a 2016 ve městě Charlotte v Severní Karolíně. Ve městech je chaos, probíhá rabování, násilné střety mezi policií a protestujícími. I příčina střetů je stejná – smrtelné policejní násilí proti neozbrojenému černému podezřelému,“ popisuje dál dění europoslanec Ivan David.

Demonstranti, kteří se neuchylují k násilnostem, používají stejná gesta jako v minulých případech. „Drží se za ruce, jak to údajně dělal Michael Brown, když byl v srpnu 2014 zastřelen bílým policistou ve Fergusonu. I když tato verze události, kterou zpočátku šířila média, byla později při vyšetřování vyvrácena. „Zpívají ‚Nemůžu dýchat vzduch‘, jako Eric Garner, který zemřel v červenci 2014 při uškrcení bílým policistou na chodníku v New Yorku. Demonstranti používají stejné transparenty jako v letech 2014 až 2016 s texty jako ‚Černý život se počítá‘, ‚Nemůžu dýchat‘, ‚Ruce vzhůru, nestřílej‘,“ zmiňuje podobné případy.

Po několika dnech protestů byli čtyři policisté, kteří se účastnili smrtelného nelegálního zásahu proti trafikantovi, propuštěni ze služby. V pátek proti nim bylo zahájeno trestní řízení pro zabití z nedbalosti. Což byl jeden z požadavků nenásilných účastníků protestů. „Jenže tou dobou už hořely mnohé ulice amerických měst. Americký dopisovatel NZZ přinesl informaci o koordinaci násilných akcí. Citoval svědky, kteří uváděli, že viděli příjezdy mnoha kamionů plných mladých černochů ozbrojených basebalovými pálkami. Demonstranti o víkendu zaútočili také na centrálu televizní stanice CNN v Atlantě,“ píše europoslanec.

„Americké televizní stanice během víkendu opakovaně připomínaly podezření, že podobné násilnosti pomohli vyvolat v roce 2016 ruští hackeři po zvolení Donalda Trumpa. Měli údajně mezi černochy šířit texty, které v nich měly vzbudit pocit beznaděje. Prý je tím chtěli přimět, aby nešli k volbám,“ uzavírá Ivan David svůj komentář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zděšený Jiří Bartoška: Myslím, že v Americe zešíleli. Polít petrolejem a zapálit

13:37 Zděšený Jiří Bartoška: Myslím, že v Americe zešíleli. Polít petrolejem a zapálit

Prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech má letos na počátku léta méně práce n…