Ivan Pilip po telefonu řídil redaktory ČT. Tchoř Klaus. Vzpomínky televizní rebelky, jak se za sarajevského atentátu rodilo „bratrstvo pravdy a lásky“

04.08.2020 17:30 | Zprávy

VZPOMÍNKY A PERLY „Jak jsme svrhávali Václava Klause.“ Jana Bobošíková ve své knize „Nebudu mlčet“ popisuje mimo jiné i pozadí tzv. sarajevského atentátu, kdy lidé okolo Jana Rumla a Ivana Pilipa chtěli změnu v čele ODS. Vzpomíná na to, jakým způsobem tehdy pracovala Česká televize. Údajně se tehdy neměřilo všem stejným metrem. Velké nadšení mělo v redakci panovat především pro Unii svobody. Naopak „těžší“ to měl samotný Václav Klaus. I v redakci ČT však panoval rozkol, a někteří Klausovi fandili. V okamžiku pravdy se však podle Bobošíkové ukázalo, kdo skutečně ovládal zpravodajství ČT. Měli to být tři vysoce postavení politici.

Ivan Pilip po telefonu řídil redaktory ČT. Tchoř Klaus. Vzpomínky televizní rebelky, jak se za sarajevského atentátu rodilo „bratrstvo pravdy a lásky“
Foto: Terezie Tománková, CNN Prima News
Popisek: Exprezident Václav Klaus v pořadu Partie televize CNN Prima News.

Tehdejší spor v ODS měl svou odezvu i uvnitř České televize. Jak Jana Bobošíková vzpomíná, pracovníci veřejnoprávního média ve svých názorech rozhodně nebyli jednotní. „Drtivá část redaktorů vnitřně – částečně i viditelně – stála na pozicích neinstitucionalizovaného bratrstva pravdy a lásky. Tím mám na mysli KDU-ČSL, ODA, Václava Havla a hradní část ODS (pozdější Unie svobody) Odtud neustále přicházely útoky iniciované tehdejším prezidentem, namířené proti ODS a Václavu Klausovi,“ pojmenovává početnější skupinu v řadách ČT Bobošíková. Podle ní se většinou jednalo o útoky neoprávněné a nezřídka zákeřné.

Byli tam však ale i lidé, kteří to viděli zcela jinak, a naopak podporovali ODS a Václava Klause. „Ovšem postupně u nich docházelo k vnitřní konfrontaci s klausonadšenectvím čili opojením Klausem z počátku devadesátých let. Najednou si uvědomili, že i politici jsou obyčejní lidé z masa a krve, a potřebovali své vystřízlivění někam nasměrovat,“ popisuje Bobošíková. V médiích se tehdy, podle ní, přestaly střídat revoluční tváře jako „na kolotoči“ a začala každodenní šedivá práce. Disidenty na obrazovkách nahradili klasičtí politici a úředníci. Jinými slovy, na ústupu byli lidé jako Jan Urban a Petr Kučera, zatímco do popředí se dostávaly názory Jana Rumla, Ivana Pilipa, či Josefa Luxe.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana

5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana

PO STOPÁCH MAJORA ZEMANA Díl Mimikry ze seriálu 30 případů majora Zemana se proslavil písní Bič boží…