Izraelský bezpečností expert: Evropská demokracie je zázrak. Buď si ho uchráníte, nebo vám ho teroristé zničí

26. 5. 2017 20:33

Zpravodaj České televize na Blízkém východe Jakub Szántó v pátečním Interview ČT24 přivítal izraelského generálmajora Amose Gilada. Ten pochválil 45. prezidenta USA za to, že už neprovokuje lídry v regionu otázkami po lidských právech. Jde mu především o stabilitu regionu, čímž se Američané znovu stávají důležitými hráči v oblasti. Jasný vzkaz poslal i do Evropy. Evropa si prý jednoho dne bude muset vybrat.

Izraelský bezpečností expert: Evropská demokracie je zázrak. Buď si ho uchráníte, nebo vám ho teroristé zničí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele

Generálmajor Amos Gilad, jehož otec se prý narodil v Piešťanech v Československu, si v úvodu pořadu pochvaloval, jak se zlepšily vztahy mezi Spojenými státy a Izraelem. Trump prý Izraeli projevuje víc pochopení. A nejen pro Izrael. Chápe prý, že hlavním ohrožením v regionu je Írán.

Podle generálmajora se dnes Izrael těší dobrým vztahům se sunnitskými arabskými státy, Neplatí to o Sýrii nebo o Libanonu, ale jiné státy jsou stabilní. „Amerika se zase stala lídrem v regionu, protože se nesnaží ostatní lídry dráždit otázkami po lidských právech. On usiluje především o stabilitu,“ konstatoval generálmajor.

„Spojené státy mají speciální zákon na udržení strategické vojenské převahy v regionu. Jsme jediná země, která má v USA takový zákon. Američané zbraně prodávají a já si myslím, že to jsou ty nejlepší zbraně na světě. A když je Američané někomu prodávají, tak u toho musí myslet strategicky,“ uvedl host.

„Mám před očima obrovský Írán, který ovládá své území, ovládá Sýrii, ovládá libanonský Hizballáh, a to vše je podporováno Ruskem. To je představa, která je pro Trumpa nepřijatelná. Proto se rozhodl vybudovat koalici proti Íránu. Izrael není oficiálním členem této koalice, ale i tak je jejím významným prvkem,“ pokračoval.

„Írán je nepřítelem všem, včetně dalších soupeřů jako je Muslimské bratrstvo v Egyptě, které ale porazil egyptský prezident Sísí. Oni ho chtěli využít k ovládnutí armády, ale on ve jménu vlasti a ve jménu bezpečí v regionu zakročil proti nim,“ útočil Gilad dál na Írán.

Dobrá zpráva pro celý svět

Došlo i na téma Islámského státu. „A pak je tu Islámský stát. Ten byl obrovským překvapením pro všechny zpravodajské služby,“ řekl generálmajor. „Především jsme podcenili pestrou společenskou mozaiku v Iráku,“ konstatoval Gilad. Nemalá část občanů Iráku se cítila od nové vlády odtržená. Část populace se cítila nadřazená ostatním, část se cítila brutálně utlačovaná. „A to je mozaika, kterou my jsme nepochopili,“ uznal Gilad.

Dobrá zpráva pro celý svět je, že Islámský stát bude vojensky poražen – ale rozhodně nezmizí ze světa. Stoupenci této ideologie budou dál páchat útoky. Faktem ovšem je, že kdyby se teď nějaký Evropan rozhodl, že se k Islámskému státu přidá, bude to mít těžší.

Jasný vzkaz zazněl také směrem k EU. „Vy si prostě musíte vybrat. Já tedy obyčejně nikomu nekážu, ale evropské demokracie jsou svým způsobem zázrak. ... Buď máte naprostou plnou demokracii bez jakýchkoli omezení, nebo se rozhodnete demokracii ochraňovat? Jak jí budete ochraňovat? Tím, že vytvoříte určité limity,“ poradil Gilad.

V boji s tímto nepřítelem je podle generálmajora  povoleno využití všech prostředků, i když nejsou úplně demokratické. Je třeba maximálně využít tajné služby a rychlost rozhodování. „Samozřejmě vše v rámci zákona, ale nemůžete se prostě bránit, pokud budete ignorovat hrozbu,“ uvedl Gilad.

„Pořád myslím, na útok v Manchesteru, kde zemřelo tolik dětí. V Izraeli se kdysi stalo totéž. A my jsme kdysi obvinili z tohoto útoku Arafata. Zcela správně jsme ho obvinili. A pak jsme vstoupili na západní břeh Jordánu,“ dovysvětlil generálmajor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…