Já nechci být jedovatý, rýpal Zavadil kvůli preferencím do Kalouskovy místopředsedkyně. A pak vykládal o brblání a rodné hroudě

05.03.2017 12:11

V nedělní Partii televize Prima se do sebe tvrdě pustili poslanec Jaroslav Zavadil z ČSSD a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Svedli bitvu nejen o daně. Místopředsedkyně TOP 09 nenechala na daňových plánech ČSSD nit suchou. Došlo také na ODS a dáma ukázala prstem na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Zavadil jí ovšem nezůstal nic dlužen.

Já nechci být jedovatý, rýpal Zavadil kvůli preferencím do Kalouskovy místopředsedkyně. A pak vykládal o brblání a rodné hroudě
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Jaroslav Zavadil

Zavadil začal zostra. Konstatoval, že exministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v roce 2008 v Česku zavedl rovnou daň a tehdy nikdo neprotestoval. Nevidí proto sebemenší důvod k protestům proti daňovým plánům ČSSD, která chce obnovit progresivní zdanění. „Progresivní zdanění je v jednadvaceti zemích Evropy. To snad chtějí oponenti tvrdit, že se tam prosazuje nějaká socialistická doba minulá? To si myslím, že ne,“ rozjel se Zavadil.

Pekarová Adamová okamžitě oponovala, že ČSSD plánuje obrat střední třídu. Pokud zchudne střední třída, oslabí tím i celá ekonomika. „My potřebujeme, aby sem přišla jiná výroba, než tady máme dnes – nějaké montovny. My potřebujeme, aby sem přišli výrobci produkující přidanou hodnotu, což si také vyžaduje kvalifikovanou pracovní sílu,“ bránila se zvyšování daní dáma. Kvalifikovaná pracovní síla si totiž žádá i vyšší platy a na vyšší platy si chce ČSSD došlápnout.

Zavadil však okamžitě sáhl ke srovnání českých a německých platů. „Když si vezmu, že naše elity dosahují ve svých příjmech minimálních mezd nekvalifikované síly v Německu, tak je něco špatně. Já neříkám, že to změní změny daní. V první řadě musejí růst platy,“ konstatoval.

Zavadil: Já nechci nic říkat, ale...

Pekarová kontrovala, že sociální demokracie chce vyšší platy důrazněji zdanit, takže lidé budou hledat cestu, jak dostat přidáno „bokem“, aby nemuseli státu odvádět víc na daních. Mnozí Češi, Moravané a Slezané si možná řeknou, že raději z Česka odejdou. Podle paní poslankyně je to dobře vidět třeba na lékařích. Mladí lékaři na nic nečekají a odcházejí do Německa.

Zavadil to ale tak černě nevidí. „Český člověk má trochu jinou mentalitu, ona je mu rodná hrouda blízká. On bude brblat a brblat a nakonec tady zůstane,“ smetl ze stolu argument Pekarové.

Poslankyně si však trvala na svém. Ekonomické plány ČSSD podle jejího názoru opravdu Českou republiku poškozují. Koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL škodí ekonomice už tři roky, stačí se podívat, jak hází podnikatelům klacky pod nohy v podobě EET, ale nejen to. TOP 09 naproti tomu prosazuje štíhlou a efektivní státní správu.

Bývalý odborářský boss Zavadil přešel okamžitě do protiútoku. „Víte, já nechci být jedovatý, chtěl jsem říct něco o stranických preferencích a nebudu to říkat,“ prohlásil s poukazem na to, že ekonomické plány TOP 09 asi moc voličů nelákají.

Všichni víme, že na počátku problému stál Sobotka, udeřila Adamová

Ve druhé polovině pořadu se hosté věnovali nelehké situaci v OKD. Zavadil nechápavě kroutil hlavou nad tím, proč koaliční partneři ČSSD, to jest hnutí ANO a KDU-ČSL, odmítli převzetí OKD státem. Podle Zavadila by to bylo absolutně nejlepší řešení. Pokud OKD přejde do rukou jiného soukromníka a OKD zkrachuje, tak to stejně zaplatí stát. Dávky v nezaměstnanosti se budou hradit z peněz nás všech.

Moderátor obratem položil otázku, zda se ČSSD jen nesnaží zakrýt problémy svého současného předsedy Bohuslava Sobotky, který jako ministr financí privatizoval menšinový podíl OKD. Pekarová se toho okamžitě chopila. „Samozřejmě všichni víme, že pan Sobotka stál na počátku problémů této firmy,“ konstatovala. Jinak ale odmítá, že by měl stát přebírat odpovědnost za soukromou firmu.

Zavadil prý ve věci privatizace OKD pevně stojí za Sobotkou. „Tak jak nám to vysvětloval předseda sociální demokracie, to jinak nešlo. Víc k tomu nemám co říct. Já jsem u toho nebyl, mně se to těžko hodnotí. Já mu věřím,“ zdůrazňoval.

Došlo i na hrozící stávku řidičů v některých českých a moravských krajích. Řidiči si přáli vyšší platy, vláda jim je přislíbila, ale kraje teď říkají, že na to nemají dost peněz, a žádají kabinet o součinnost. Zavadil s Adamovou se shodli na tom, že by vláda měla přiložit ruku k dílu.

Zavadil však okamžitě doplnil, že se to odvíjí od dohody, jaká byla uzavřena. Sociální demokraté o této dohodě státu, resp. krajů s dopravci, prý mnoho nevědí. „To dojednávali kolegové na dopravě, nás nikdo nezval. Já mám pocit, že o nás nikdo moc nestál,“ posteskl si Zavadil s poukazem na ministra dopravy za hnutí ANO Dana Ťoka. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …