Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

20.01.2022 4:00 | Ze sítí

Poslanec Jan Farský složí na žádost svého hnutí mandát. V příspěvku na sociálních sítích ovšem své rozhodnutí obhajuje, stejně tak své zásluhy. Říká, že usiloval o „vědomosti, nadhled a kontakty“ a připomíná, že vláda má důvěru a 108 poslanců. A také že přivedl v roce 2017 hnutí do Sněmovny. Jeho odstoupení ovšem nic nezmění na pozici Pirátů. Jeho náhradnicí je opět kandidátka STAN. Ale teď má plné ruce práce.

Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát
Foto: Repro Youtube
Popisek: Politik STANu Jan Farský ve volební kampani 2021

Anketa

Podporujete plošné testování ve firmách?

13%
hlasovalo: 20628 lidí
Kauza Jana Farského má své vyústění. Poté, co se premiér Fiala a Petr Pithart, kteří Farského doporučili pro stipendium, distancovali od tvrzení, že by mu snad cestu jako poslanci doporučovali a po kritice, kterou sklidil, dnes krátce po půlnoci na sociálních sítích oznámil, že se vzdá mandátu, jak ho k tomu vyzvalo hnutí STAN.

Ve svém příspěvku ovšem připomíná, co všechno pro STAN udělal, tedy že je ve Sněmovně už 11 let, podílel se na pomoci lidem v dluhové pasti, protihazardní legislativě atd. „Před čtyřmi lety jsem coby celostátní lídr STAN přivedl naše hnutí do Sněmovny. Před 2 lety jsem zvažoval jak dál a nakonec se rozhodl, zapojit do kampaně a pomoci STAN uspět ve volbách a pokusit se ukončit vládu Andreje Babiše. Podařilo se,“ říká.

Také připomíná, že vláda má důvěru a 108 poslanců. Takže se „v očekávání dalších velkých výzev rozhodl pro absolvování stáže na téma EU, její budoucnosti, jejího ukotvení ve světě, a tím i o naší budoucnosti“.

„Protože jsem si myslel, a pořád jsem o tom přesvědčen, že je povinností politika zvyšovat svou kvalifikaci ke službě republice, v dobré víře jsem se rozhodl usilovat o vědomosti, nadhled, kontakty, které bych ve zbylých 3,5 let mandátu vysoce zúročil. Stejně, jako jsem byl rozhodnut účastnit se klíčových hlasování ve Sněmovně i v době této stáže,“ obhajuje Farský své rozhodnutí, které ho stálo poslanecký mandát. Nechce podle svých slov komplikovat vládě a svému hnutí život, a proto mandát složí.

„Chtěl bych se omluvit všem, které svým odstoupením zklamu, a poděkovat všem, kteří mě v mém rozhodnutí podporovali,“ říká ještě dosluhující poslanec a dodává: „Vládě a koalici přeji hodně štěstí a ať se daří. Nebudou to mít lehké.“

Členové hnutí se omluvili jemu, že mu nebyli „dostatečnou vnitřní opozicí“.

Kdo tedy za Jana Farského nastoupí? V Libereckém kraji je jako první náhradnice uvedena Jarmila Levko, ředitelka Libereckého divadla F. X. Šaldy, která má ovšem podle příspěvků na sociálních sítích plné ruce práce s provozem divadla, i když i divadlo zasáhla vlna omikronu, takže část souboru je v karanténě. Rezignace Farského tak nijak nezmění drtivý nepoměr mezi počtem poslanců Pirátů a STAN. Pirátský kandidát Tomáš Martínek byl sice na kandidátce číslo dvě, ovšem díky preferenčním hlasům je až pátým náhradníkem.

Jarmila Levko Pešlová
Zdroj: profil na sociální síti Facebook

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co tedy navrhujete vy?

když odsuzujete názor, že se mají ukrajinští uprchlíci začlenit do společnosti?(,,Za naprosto neuvěřitelná pak považuje slova poslance TOP 09, že z uprchlíků se již zanedlouho stanou čeští občané, protože musíme smazat rozdíl mezi uprchlíky a českými občany.") Nikdo neví, kdy válka skončí a co bude ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Totální obrat vlády. Ostuda. Petr Holec a převratné zprávy

8:18 Totální obrat vlády. Ostuda. Petr Holec a převratné zprávy

Vláda uvažuje o vytvoření speciálního elektrického tarifu pro drobné odběratele. Čili došlo na slova…