Já se firmám namočeným v podvodu omlouvat nebudu, rozčiloval se šéf finanční správy Janeček

27.09.2017 17:12

Do internetové televize DVTV zavítal šéf Finanční správy ČR Martin Janeček. Nikoli poprvé zdůrazňoval, že nikdy nedostával pokyny od bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO) v tom smyslu, aby finanční správa šla po té a té firmě.

Já se firmám namočeným v podvodu omlouvat nebudu, rozčiloval se šéf finanční správy Janeček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitel finanční zprávy Martin Janeček

Janeček se nechtěl vyjadřovat k nahrávce skupiny Šuman, kde bývalý ministr tvrdí, že finanční správa klekla na firmu FAU.

„Já jsem takovouhle větu od pana Babiše nikdy neslyšel a nebudu hodnotit nahrávku. Mluví o finanční správě zřejmě, ale co já s tím mohu dělat,“ konstatoval Janeček. Zdůraznil, že z Babišovy strany nikdy nepadly pokyny ve stylu: Klekněte na tu a tu firmu. „Rozhodně odmítám, že bych byl nějakým způsobem úkolován. Určitě nás to poškozuje, protože to vytváří nedůvodný dojem, že se tady dělo něco nezákonného, ale to není pravda,“ zdůraznil.

Celý rozhovor naleznete zde.

V internetové televizi také zdůraznil, že zajišťovací příkaz znamená, že finanční správa požaduje po firmách zaplatit daně dřív, než by bylo obvyklé, protože existuje podezření, že by ty firmy mohly být vytunelované. V šesti případech ale už finanční správa prohrála, protože nedokázala přesvědčit soud, že existuje důvod pro požadavek dřívějšího zaplacení daně.  

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Nechtěl se ztotožnit ani s omluvou Babišova nástupce Ivana Pilného (ANO), který se omluvil některým firmám za likvidaci. „Jestli je ta firma v podvodu, tak já se jí omlouvat nebudu,“ řekl jasně Janeček. „Soud neřekl, že ty firmy nejsou zapojeny v podvodu. Na tom si trvám. Soud řekl, že jsme neměli chtít tu daň dřív,“ zopakoval Janeček.

Podle ředitele asi nikdo nepochybuje o tom, že se daně v České republice platit musejí. Pokud ale firmy budou požadovat náhradu škody za neoprávněné uvalení zajišťovacích příkazů, bude zkoumáno, kdo za stát nese konkrétní odpovědnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kauzy ruského vměšování do amerických prezidentských voleb promluvila těžká váha: Vím, kdo a proč to udělal!

16:45 Do kauzy ruského vměšování do amerických prezidentských voleb promluvila těžká váha: Vím, kdo a proč to udělal!

Do kauzy hackerských útoků na centrálu Demokratické strany a údajného zasahování do prezidentských v…