Jak dopadly investice, které podepsal Zeman s čínským prezidentem? Zde je přehled

29.03.2018 21:30

Když čínský prezident Si Ťin-pching pobýval na návštěvě v Praze, český prezident Miloš Zeman neskrýval spokojenost. Pochvaloval si, že se podařilo podepsat celou řadu ekonomických dohod, které by v budoucnu mohly udělat z Česka jednu z důležitých zastávek na tzv. Nové hedvábné stezce – na pevninské obchodní trase z Číny do západní Evropy. Čtvrteční Lidové noviny se podívaly na to, co z oněch 17 obchodních dohod po dvou letech zbylo. Přesvědčte se sami.

Jak dopadly investice, které podepsal Zeman s čínským prezidentem? Zde je přehled
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čínská armáda

Prezident Miloš Zeman tvrdil, že do Česka přiteče z Číny až 95 miliard korun na investicích. Do roku 2020 to mělo být dokonce 232 miliard. A realita?  Místo 95 miliard, které měly přitéct v první vlně, do Česka dorazily miliardy 3.

Čínské orgány navíc vyšetřují poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga, jenž vedl čínskou investiční skupinu CEFC. Je podle všeho vyšetřován pro podezření z korupčního jednání. Z vedení firmy se stáhl a do dosud soukromé investiční skupiny CEFC vstoupil čínský stát, který bude velmi pravděpodobně přísně posuzovat všechny dosavadní investiční plány. Prezident Zeman sice ujišťuje českou veřejnost, že ekonomická spolupráce s Čínou nekončí, ale faktem zůstává, že ze 17 uzavřených ekonomických dohod se zatím podařilo naplnit jen 2. Původní plán přitom počítal s naplněním hned 9 dohod ještě v roce 2016.

„Obsahem první smlouvy byla koupě společnosti Žďas a jejího dceřiného podniku TS Machinery Plzeň. Akvizice, vyčíslená v kontraktu na 72 milionů eur, byla dokončena v srpnu 2016. Druhý kontrakt předpokládá vytvoření společného fondu mezi CEFC a Hengfeng Bank s kapitálem 1,1 miliardy eur, který má být investován do průmyslových podniků v Česku. Prvním obchodem fondu byla právě akvizice Žďasu, žádné další obchody ale uzavřeny nebyly. Na základě třetího kontraktu měla CEFC koupit 70 procent společnosti Eden Arena, která je vlastníkem fotbalového stadionu Eden. Loni v  dubnu se CEFC stala majitelem všech akcií Eden Areny; přesná kupní cena zveřejněna nebyla, šlo o zhruba miliardu korun,“ píší k tomu Lidové noviny.

Kdo očekával, že se po oteplení česko-čínských vztahů zvýší export českého zboží, byl zklamán, export se také nezvýšil. Výraznějšího posunu dosáhla jen Škoda Auto. Úspěchu dosáhl ale spíše německý mateřský koncern Volkswagen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…