Jak je to s Babišovou podporou sociální péče? Promlouvá dáma, která to řeší přímo na radnici

22.05.2019 20:54

Vláda snížila dotace ze státního rozpočtu na výkon obecné sociální péče o 60 %. Na problém ukázala zastupitelka MČ 9 Kornélie Gottmannová a k tématu se již vyjádřil i pražský primátor Zdeněk Hřib, jenž se včera chystal o financování sociální péče debatovat s ministryní financí Alenou Schillerovou, ale ta mu tuto očekávanou schůzi zrušila. Hřib varuje, že místo na ohrožené děti a staré lidi jdou peníze do Agrofertu, a to například na stavbu linky na výrobu toastového chleba.

Jak je to s Babišovou podporou sociální péče? Promlouvá dáma, která to řeší přímo  na radnici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr České pirátské strany a nový primátor Prahy Zdeněk Hřib

Anketa

Chcete, aby premiér Babiš odstoupil, jak žádali demonstranti na Václaváku?

12%
88%
hlasovalo: 23700 lidí

Zastupitelka na MČ Praha 9 za Piráty Kornélie Gottmannová se k tématu vyjádřila a situaci po snížení dotací na výkon obecné sociální péče o 60 % ilustrovala na příkladu její městské části, která po vládě na sociální péči žádala o 3,5 milionu, ale dostala nyní jen 0,9 milionu. Městské části tedy nezbylo nic jiného než současný stav vyřešit tím, že bude zatím rozdíl hradit ze svého rozpočtu. Zastupitelstvo HMP již také vyzvalo premiéra k řešení krize.

Celá Praha přitom požadovala po vládě na sociální péči 90,7 milionu Kč, přičemž jí bylo poskytnuto pouze 17,2 milionu Kč.

„Tato zpráva ve vládní propagandě pochopitelně někde propadla, a přitom výrazně negativně ovlivní právě děti a důchodce, kteří podporu nejvíce potřebují. Ne, nedostanou přidáno, jak se nás snaží přesvědčit média ovládaná vládou, vezmou jim i to, na co měli nárok minulý rok. A příští rok už nedostanou od vlády v této oblasti nic,“ varuje před situací po snížení toku financí na sociální péči Kornélie Gottmannová.

Financování sociální péče chtěl řešit také pražský primátor Zdeněk Hřib a domluvil si schůzku s ministryní financí Alenou Schillerovou. Schillerová však domluvenou schůzi během včerejšího dne zrušila.

„Včera jsme se chtěli osobně potkat s paní ministryní financí Alenou Schillerovou, ale schůzka byla pár hodin předem zrušena a čekáme na náhradní termín. Nerozumím tomu faktu, proč stát hradí z rozpočtu nové výrobní linky na toastový chléb na místo sociální práce a ochrany ohrožených dětí. Praha se tak ocitla v tíživé situaci, že musí suplovat ze svého rozpočtu vládou podhodnocené platy učitelů, kterým jsme vyhradili miliardu korun na navýšení jejich mezd. Musíme ale řešit i nedostatek finančních prostředků v oblasti sociální práce a ochrany ohrožených dětí, kterou stát ve svém rozpočtu také zcela opomněl,“ vyjádřil se ke zrušené schůzce a problematice okolo financování sociální péče Hřib.

Pražský primátor také ve svém vyjádření naráží na to, že Ministerstvo financí nepředložilo k proplacení Evropské komisi projekty Agrofertu, patřícího do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, za více než 161 milionů korun, mezi nimi je i 100 milionů korun na stavbu linky na výrobu toastového chleba.

Fotogalerie: - Buduj Agrofert, posílíš mír!

Recesistický průvod Svátek práce Andreje Babiše. O...
Odpůrci Andreje Babiše před místem konání prvomájo...
Prvomájová akce pražské ANO na náplavce kotviště s...
Prvomájová akce pražské ANO na náplavce kotviště s...
Prvomájová akce pražské ANO na náplavce kotviště s...
Prvomájová akce pražské ANO na náplavce kotviště s...

A více informací sdílel Zdeněk Hřib i na svém Facebooku, kde napsal, že „péče o ohrožené děti a staré lidi dostala od vlády tvrdou ránu“.

„Vláda razantně snížila dotace na sociální práci realizovanou obcemi. Stát přitom platil 100 milionů Agrofertu na stavbu linky na výrobu toastového chleba. Peníze měla původně zaplatit Evropská komise. Jenže ta řeší, jestli není premiér ve střetu zájmů, a tak Ministerstvo financí nedalo Komisi peníze k proplacení. Situaci ohledně financování sociální péče jsem chtěl dnes řešit s ministryní Alenou Schillerovou, ale zrušila mi schůzku,“ stěžuje si Hřib a pod svůj příspěvek přidává sarkastickou fotografii Andreje Babiše.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

20:44 Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

„Když vás stáhnu z kůže, nikdo nepozná, kdo byl Rom, kdo Čech. Všude jsou chyby a nikdo není lepší,“…