Jak si Havel zlomil žebra a Klaus se plazil po čtyřech. Vychází kniha, píše deník

27.02.2012 12:08

Ladislav Špaček byl po dobu deseti let mluvčí zesnulého exprezidenta Václava Havla. Teď vydává vzpomínkovou knihu „Deset let s Václavem Havlem“. Špačka k tomu vedla všeobecná vlna sympatií k Havlovi po jeho úmrtí. Deník MF Dnes uvedl ukázku z knihy, ve které Špaček píše o obavách Havla z rozhovorů s Václavem Klausem nebo o některých humorných historkách ze zahraničních cest.

Jak si Havel zlomil žebra a Klaus se plazil po čtyřech. Vychází kniha, píše deník
Foto: Martin Kovář
Popisek: Ladislav Špaček
reklama

Špaček popisuje typický rys Václava Klause, kterým je ostrý výpad proti oponentům v diskusi. Klaus tím dovedl člověka rozhodit, čímž získal v komunikaci převahu. Na Václava Havla měly tyto útoky ochromující účinky, uvádí Špaček.

Havel si v Thajsku zlomil žebra, ale nechal se ošetřit až v Česku

Velkou ceremonií byla státní návštěva Thajska v roce 1994. Zdejšímu králi se musela projevit náležitá úcta a když přizval českého předsedu vlády Václava Klause, musel se tehdejší premiér v kleče, po čtyřech a se skloněnou hlavou přiblížit k monarchovi. Václav Havel tehdy Špačkovi pošeptal: „Tohle bychom mohli zavést u nás.“

Závěr návštěvy v Thajsku byl ovšem dramatický. Prezident Havel si chtěl brzy lehnout a tak si vzal prášek na spaní, pozdě v noci se ale probudil a potřeboval jít na záchod. V rozsáhlých pokojích ale zabloudil do koupelny, kde byly vypuštěné kamenné vany. Havel do jedné z nich spadl a zlomil si žebra. Nehodlal ale strávit měsíc v thajské nemocnici, a tak následující den protrpěl závěrečnou ceremonii, aby mohl odletět zpátky do České republiky. Po celou dobu se musel usmívat a nedat nic najevo, píše se ve Špačkových vzpomínkách v deníku MF Dnes.

Špačka mohli v Saúdské Arábii zavřít za pití alkoholu

V knize ale odborník na etiketu píše také o vlastních historkách, které se mu přihodily. V MfD je popsán večírek české delegace v paláci v Saúdské Arábii, který se odehrál po státní večeři. V zemi je zakázaný alkohol a za jeho konzumaci hrozí až useknutí ruky, ale Češi si přesto v zavazadlech přivezli pár lahví. Během večírku, kdy se popíjela whisky, přišel do Špačkova salonu velitel ochranky královského paláce a ptal se po lahvích alkoholu. Tehdejší šéf protokolu Miroslav Sklenář při jednání s Araby málem omdlel, ale whisky se mu podařilo zatajit.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…