Jakl připomíná rok 2010 a srovnává s USA. Co provedl Havel a jeho moralizátoři?

16. 1. 2021 11:28

Česko není Amerikou. Tady máme všechno menší a méně dramatické. Přesto jsme v některých věcech více než o deset let před Amerikou, říká Ladislav Jakl, bývalý tajemník prezidenta Václava Klause. I ten vpád ulice na půdu demokratické instituce jsme tu už měli. I když ne na půdě parlamentu, ale „jen“ pražského zastupitelstva.

Jakl připomíná rok 2010 a srovnává s USA. Co provedl Havel a jeho moralizátoři?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl při Hovorech na pravici XIX. Tentokráte nejen o propagandě v médiích
reklama

Jakl vzpomíná na pražské komunální volby v roce 2010, které vyhrála TOP 09, za niž kandidoval na místo primátora někdejší guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. TOP 09 ale nesehnala pro vládnutí koaličního partnera, zatímco další strany v pořadí – ODS a ČSSD – se domluvily na koalici s tím, že primátorem bude kandidát ODS, někdejší prezident České lékařské komory Bohuslav Svoboda.

S tím se ale fanoušci TOP 09 nesmířili a rozhodli se, že ustavující schůzi pražského zastupitelstva silou zablokují. „Sešli se ve velkém houfu, a pod vedením někdejšího prezidenta republiky Václava Havla vtrhli do zasedací síně, pískali, skandovali, pokřikovali, a tím hlasování o nové radě města a o primátorovi pro onu chvíli zmařili,“ připomíná Jakl.

Anketa

Kdo si podle Vás nezaslouží státní kompenzace?

3%
hlasovalo: 10145 lidí
Zajímavý byl podle Jakla tehdy právě postoj Havlův.

„Jednak tím Havel jednou provždy vyřešil otázku, zda je vhodné, aby se bývalí prezidenti účastnili demonstrací, jednak požadoval vlastně úplně přesný opak toho, čeho se domáhal po poslaneckých volbách o 12 let dříve,“ zmiňuje, jak Havlovi v 1998 vadilo (a to natolik, že zvažoval ústavní žalobu, od které pak moudře ustoupil), že vládu sestavila vítězná ČSSD, a požadoval, aby se spojili poražení a aby se vlády místo vítěze ujali sami. V roce 2010 zas naopak brojil proti tomu, aby se dohodli poražení, a požadoval, aby nechali vládnout vítěze (tedy si vlastně vynucoval jakousi pražskou opoziční smlouvu).

„Tehdy Havel a všichni jemu blízcí moralizátoři (i v médiích) považovali za zcela legitimní demonstrací narušit schůzi zvolených zastupitelů, protože tito zastupitelé měli v úmyslu hlasovat jinak, než si moralizátoři a dav přál (ZDE). Havel vtrhnutí davu na zasedání voleného orgánu glosoval větou ‚kdo seje vítr, sklízí bouři‘. Tehdy byl virvál v demokratické instituci mnohými jemu blízkými považován za projev živoucí občanské společnosti,“ podotýká Jakl. A závěrem dodává: „Inu, Česko není Amerikou, a rok 2010 není rokem 2021.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

14:42 Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

ČSSD má zvoleno nové vedení, na sjezdu neobstáli představitelé „nové sociální demokracie“ v čele s T…