Jakl tepe Velebu: Jeho návrh je přímým útokem na demokracii

13.12.2013 13:10

Někdejší tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl varuje před zavedením povinného členství zemědělců v Agrární komoře ČR, jak požaduje její předseda Jan Veleba. Informoval o tom server Prvnízprávy.cz s tím, že Jakl považuje povinné členství v agrární komoře za přímý útok na demokracii.

Jakl tepe Velebu: Jeho návrh je přímým útokem na demokracii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl, tajemník bývalého prezidenta Klause
reklama

Jakl upozorňuje, že Veleba pro svůj návrh získává politickou podporu. Podle svého vyjádření v posledním čísle časopisu Ekonom ji prý vyjádřil předseda poslaneckého klubu hnutí ANO a ani zástupci KSČM a ČSSD se zatím nestavějí proti.

"Korporativismus, jehož jsou komory s povinným členstvím a s výkonem státní správy snad nejtypičtějším projevem, je totiž s demokracií zcela neslučitelný. V korporativismu nerozhoduje o věcech obecného zájmu volič a voličovým mandátem disponující demokratická instituce, ale uzavřené korporace, které samy mají na dané věci zvýšený zájem," míní Jakl.

Ten se také domnívá, že pokud by Veleba dosáhl svého, pak by o penězích daňových poplatníků rozhodovaly za jejich zády přímo zainteresované skupiny, které by mezi sebou nepochybně rády uzavíraly výměnné obchody ve stylu „já podpořím tebe a ty zase mne“.

"Dotace nejenže někomu pomůže, ale způsobí i konkurenční výhodu na úkor ostatních, pokřiví ceny pro spotřebitele a povede k protekci selektivně vymezených zemědělských aktivit. Nejde tedy vůbec jen o soukromý píseček agrárníků, ale o typický obecný zájem," domnívá se Jakl, podle nějž by povinné členství v Agrární komoře a přenesení rozhodování o dotacích bylo krokem směrem k nedemokratickým kolektivistickým systémům.

"Ty, jak víme z dějin, tendovaly až k násilným diktaturám. To není neadekvátní strašení. To je vidění korporativismu v pravém světle," cituje server Jakla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…