Jako Hitler? Erdogan spustil invazi do Řecka, varuje Radek Koten. Mluví o chorých mozcích v EU, padly i neziskovky

07.03.2020 11:43

ROZHOVOR K aktuální velmi vyhrocené situaci na řecko-turecké hranici se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil poslanec a předseda sněmovního Výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD). Turecko podle něj v současné době vydírá Evropskou unii. Jak by měla vypadat pomoc Řecku? Česko by podle Kotena mohlo přispět nejen materiálně, ale i policejní přítomností v regionu. „Byrokracie v Bruselu žije mimo realitu běžného občana a je infiltrována neziskovými organizacemi, které plní úplně jiné zadání, než jsou zájmy členských států a jejich obyvatel,“ míní Koten a v souvislosti s některými výroky představitelů EU mluví o „výplodech chorých mozků“. Všímá si také zcela odlišné reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten podle něj své území brání. V rozhovoru došlo i na potvrzenou informaci, že Turci k hranicím s Řeckem cíleně sváží další uprchlíky.

Jako Hitler? Erdogan spustil invazi do Řecka, varuje Radek Koten. Mluví o chorých mozcích v EU, padly i neziskovky
Foto: Facebook
Popisek: Radek Koten

Řecko na měsíc vyřazuje z platnosti právo na azyl. Je to podle vás dobře?

Řecko momentálně čelí bezprecedentní invazi způsobené Tureckem. To vydírá EU a hodlá zřejmě získat další peníze pro financování svého dobrodružství v Sýrii. Jakákoliv opatření Řecko zavede pro ochranu svých hranic a území, jsou naprosto legitimní.

Anketa

Je Michaela Šojdrová dobrá politička?

1%
99%
hlasovalo: 17241 lidí

Jak by se nyní měla EU postavit k řecké situaci? Jak nejvhodněji pomoci? Někteří navrhují otevřít uprchlíkům hranice, jiní zase vyslat do Řecka české policisty či vojáky. Co byste navrhoval vy?

Řecku bychom měli pomoci jak materiálně, tak vysláním našich policistů. Můžeme jim proaktivně nabídnout naši pomoc a po odsouhlasení způsobu pomoci Řeckem ji můžeme realizovat. Je jasné, že migrační vlna by se mohla dostat až na naše území, a to opravdu nikdo z nás nechce. Otevření hranic je velmi špatný nápad, který podporují hlavně neziskové organizace. Profitují z importu ilegálních migrantů do evropských zemí, aniž za to nesou odpovědnost. Již pět let měla EU šanci vybudovat ochranu vnějších hranic, ale nestalo se nic. Zejména Německo a další státy EU aktivní politikou vítání migrantů a nedodržováním zákonů vytvářejí podmínky pro jejich nepřetržitý příliv a jejich následnou relokaci do všech členských států EU. SPD dlouhodobě upozorňuje na tato nebezpečí, podporujeme aktivní přístup Maďarska k ochraně hranic a požadujeme zavedení podobných opatření v České republice.

Americký prezident Donald Trump v telefonátu s řeckým premiérem Kyriakem Mitsotakisem uvedl, že Řecko má nezcizitelné právo vymáhat své zákony při ochraně řeckých hranic. Proč taková slova nezaznívají také z úst vrcholných představitelů EU?

Americký prezident brání území Spojených států, představitelé EU naopak v rozporu se zájmy členských států rozvracejí sociální systémy nekontrolovaným přílivem migrantů, a snižují tak bezpečnost občanů EU. Byrokracie v Bruselu žije mimo realitu běžného občana a je infiltrována neziskovými organizacemi, které plní úplně jiné zadání, než jsou zájmy členských států a jejich obyvatel.

Naopak podle ředitele Organizace pro pomoc uprchlíkům Martina Rozumka Řecko tímto krokem na měsíc přestává dodržovat mezinárodní právo. Rozumek se odkazuje na Ženevskou úmluvu a Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv. Souhlasíte s tímto výrokem? Měla by EU nějak na krok Řecka reagovat?

Pan Rozumek nemá žádné právo radit Řecku, jak bránit svoje výsostné území. Za území Řecka odpovídá jeho vláda a nikým nevolený aktivista z Horní Dolní jenom dokazuje svoji aroganci vůči suverénnímu státu.

Anketa

Má Česko vyslat armádu či policii na obranu Řecka před migranty?

99%
1%
hlasovalo: 28022 lidí

Z liberálně levicových kruhů v západní Evropě se již ozývají hlasy o tom, že by Řecko mělo neprodleně uprchlíkům umožnit další cestu. Jak se k této otázce stavíte?

Slovo liberální je čím dál více zneužíváno politiky pro legitimizaci nápadů, které mnohdy odporují selskému rozumu. Umožnit průchod milionům nelegálních migrantů skrze výsostné území Řecka však zavání anarchií a podle mého názoru se stává v těchto liberálně levicových kruzích absence rozumu jakousi normou. Jsem pro jednoznačnou obranu hranic.

Jakým způsobem by měla EU dále postupovat ve věci Turecka? Erdogan chce stále více peněz. Máme v jednání s Erdoganem přitvrdit? A je toho EU schopna?

Erdogan potřebuje pro svoje válečná dobrodružství stále více peněz. Vydírání EU je jakýmsi koloritem a jednání, tuším, nikam nepovedou. EU je sice „všeho schopná“, ale moc šancí jednáním nedávám. V Mnichově naši tehdejší spojenci ustupovali Hitlerovi, ovšem výsledek těchto ústupků byl více než varující.

V New York Times se objevila informace, že Turecko migranty k řeckým hranicím sváží v autobusech. Jde ze strany Turecka o cílenou provokaci a eskalaci napětí?

Z několika zdrojů, mimo jiné i z BBC, je tato informace potvrzena a pouze potvrzuje odhodlání Turecka destabilizovat situaci a zbavit se migrantů ze svého území za každou cenu.

U kterých členských zemí EU podle vás Řekové mohou v současné situaci nalézt zastání? Na mysli jsou zejména státy V4 a Itálie. 

Státy V4 obecně zastávají velmi podobné postoje k ochraně hranic, v migrační otázce jsou jednotné a v poslední době se přidává i Rakousko. V Itálii to je zejména Liga Mattea Salviniho, má jasná stanoviska ohledně migrace. Čekal bych podporu od všech jmenovaných států.

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že chápe, že Turecko čelí velkým výzvám kvůli dění v Idlíbu, kde postupují síly Bašára Asada. Je prý však „zcela neakceptovatelné“, když vyhání uprchlíky, místo aby jednalo o řešení s EU. Lze to vnímat jako mírné vyjádření podpory Řecku?

Vyjádření kancléřky nelze brát zcela vážně, neboť její politika přivedla pořádkumilovné Německo k teroristickým útokům a neakceptovatelné kriminalitě. Turecko by nemělo napadat jiné země a označovat agresi Turecka za výzvu je poněkud mimo. Podporu Řecka ve vyjádření nevnímám.

Turecko v neděli oznámilo, že spustilo vojenskou ofenzivu proti silám syrského prezidenta Bašára Asada na severozápadě Sýrie. Ankara ale zároveň uvedla, že si nepřeje vojenskou konfrontaci s Ruskem, které je v Sýrii přítomno. Co podle vás tato Erdoganova akce znamená? Jde o kouřovou clonu kvůli sporu s Řeckem?

Nákup S400 a možnosti nákupu nových bitevníků SU57 od Ruské federace je jakousi brzdou postupu Turecka v konfrontaci mezi oběma stranami. Jaké zadání plní Turecko, zatím není zřejmé, ale vytváření migračních toků ze Sýrie jenom akceleruje celý vývoj. Zda je nějaká skrytá dohoda ohledně migrantů s Německem, můžeme jenom spekulovat.

Jak se postavit k návrhu evropské komisařky pro vnitřní věci Ylvy Johanssonové? „Potřebujeme určitý mechanismus povinné solidarity, v Evropské unii by solidarita neměla být ničím na výběr,“ míní eurokomisařka. Povinná solidarita? Jak tuto záležitost vnímat? Lze snad být do solidarity nucen?

Rozhodně zastáváme odmítavý postoj k výplodům chorých mozků. Solidarita je naprosto dobrovolná a nelze ji násilím vymáhat. Budeme solidární s Řeckem v bránění jejich hranic, nikoliv že problém a válku si solidárně umístíme do Evropy. To je cesta k občanské válce.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A kdo tu zažil nenávist? Překlad do ukrajinštiny, pak les rukou. Trochu jiná Rakušanova debata

23:24 A kdo tu zažil nenávist? Překlad do ukrajinštiny, pak les rukou. Trochu jiná Rakušanova debata

Po několika debatách na různých místech v republice se ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rozhodl svo…