Jako když je býk uhranutý kobrou. Nemá cenu kandidovat proti Zemanovi. Ale, co když řekne: Ne

04.03.2017 13:40 | Zprávy

Politologové jsou si takřka jisti tím, že prezident Miloš Zeman se pokusí obhájit prezidentský mandát. Jenže definitivně jisté to bude až 9., respektive 10. března. Co se stane, pokud přece jen Zeman znovu kandidovat nebude? Ke komu obrátí pozornost jeho skalní příznivci? V tom už se odborníci neshodují. Raději se přesvědčte sami – ve sporu profesorky Vladimíry Dvořákové a Lukáše Jelínka.

Jako když je býk uhranutý kobrou. Nemá cenu kandidovat proti Zemanovi. Ale, co když řekne: Ne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Podle politologa Lukáše Jelínka celá řada politických osobností na Zemanovo rozhodnutí čeká, protože svůj vstup do prezidentské kampaně podmínili tím, že bude kandidovat i Miloš Zeman. „Berou to jako silnou motivaci a třeba chtějí zabránit jeho znovuzvolení. Z toho hlediska se po Zemanově verdiktu nejspíš nejen roztrhne pytel s reakcemi, ale skutečně zazní jednoznačný záměr některých osobností do volby jít. Po jeho oznámení začne být kolo jeho protivníků přehlednější.“

Kandidáti i politici předpokládají, že Zeman do prezidentské volby půjde znovu

Kdyby se Zeman rozhodl nekandidovat, objevila by se dle jeho slov jména, která by nás ani nenapadla. Podle Jelínka by některé strany začaly nasazovat vlastní kandidáty. „Týká se to v první řadě kandidátů politických stran,“ uvedl Jelínek s tím, že v České republice máme řadu politických stran, které jsou Zemanem uhranuty. Jako když je býk uhranutý kobrou, nemá cenu kandidovat proti Zemanovi.

Odlišně to vidí politoložka Vladimíra Dvořáková. Nemyslí si, že by zájemci o křeslo prezidenta nervózně čekali, s čím Miloš Zeman přijde: „Většina neočekává, co řekne, protože počítají s tím, že kandidovat bude, jako s jasně danou věcí. Jestli už kandidaturu vyhlásil, nebo nevyhlásil, to v zásadě nehraje roli, protože obecně je jistý předpoklad, že kdo zvažuje usilovat o prezidentské křeslo, počítá, že bude usilovat i Zeman. Mohu se mýlit a on může odmítnout, ale v tom okamžiku to pro mne bude velmi překvapivé. Asi stejně, jako když vyhrál Trump,“ sdělila Dvořáková.

Zkušenost s přímou volbou má Česká republika zatím jedinou

Jelínek vysvětlil, že pokud by současný prezident v seznamu možných osobností na pozici hlavu státu chyběl, těžko se odhaduje, kam by se voličské hlasy obrátily, protože zkušenost s přímou volbou máme zatím pouze jedinou. „Když si porovnáme stranické preference, kvalitu politiků a dlouhodobé zařazení českých voličů na pravolevé škále, tu největší šanci by měly výrazné osobnosti bez extrémů a s důrazem na sociální témata. Už jsme to viděli v minulé kampani, kdy vyhraněných pravicových kandidátů nebylo tolik a ten postup byl vnímán jako velké překvapení. Největší šanci by asi měla politická osobnost ze středolevého spektra.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sovětský svaz nebyl osvoboditel, ale okupant.“ Oficiálně z vlády. Foltýn to vypustil mezi Čechy

22:18 „Sovětský svaz nebyl osvoboditel, ale okupant.“ Oficiálně z vlády. Foltýn to vypustil mezi Čechy

Strategická komunikace České republiky se připojila k mezinárodní kampani, která upozorňuje na zneuž…