Jakub Patočka s redaktory se hájí po odhalení průšvihu s dojením veřejných peněz: Po celém světě je to normální

25.11.2017 15:01

Redakce internetového serveru Deník Referendum se vyjádřila k článku časopisu Respekt ohledně financování serveru či k odchodům redaktorů Deníku Referendum.

Jakub Patočka s redaktory se hájí po odhalení průšvihu s dojením veřejných peněz: Po celém světě je to normální
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka (vlevo) a Jindřich Šídlo ze Seznam.cz
reklama

„Text vytváří scestnou konstrukci, podle které vedlejší úvazky některých redaktorů byly metodou, jakou ČSSD financovala noviny. Je to obraz, který nás poškozuje a který není pravdivý. V novinách se vyměnilo v posledním roce pět redaktorů, každý z jiného důvodu. Uznáváme, že leccos se přitom mělo zvládnout lépe, ale rozhodně v tom nevidíme téma veřejného zájmu,“ napsala redakce Deníku Referendum ve své reakci. 

Server Respekt totiž ve svém časopise uvedl, že redaktoři webu Deník Referendum byli fiktivně zaměstnáváni pod ministrem Dienstbierem, ministryní Valachovou a dalšími politiky ČSSD a Strany zelených. Šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka tak měl podle všeho řešit fiktivní problémy redakce. „Ta kromě toho dostávala přímo či nepřímo přes inzerci statisíce od ministerstev a jim podřízených organizací – a opět šlo o ministerstva řízená ČSSD,“ psal také Respekt.

Deník Referendum nyní uvádí, že nedělal nic špatného. „Po celém světě je normální, že si novináři v nízkorozpočtových médiích našeho typu přivydělávají – a to i konzultacemi v soukromém či veřejném sektoru,“ popsal Deník Referendum, podle nějž vedlejší osobní příjmy některých členů redakce nijak nesouvisejí se vztahem serveru k žádné politické straně či veřejné instituci.

„Lidé v redakci byli a jsou členy různých stran. Žádný formální či neformální vztah mezi novinami a jakoukoli institucí z veřejné sféry ale nikdy neexistoval, a zejména nevedl k zaměstnání kohokoliv kdekoliv. Vedlejší úvazky má zhruba polovina členů redakce, a bylo to běžné i v minulosti,“ dodává server. 

Původní text ZDE.

Zmiňuje rovněž i to, že obsah novin je výsledkem ideových východisek a novinářských metod práce.

„Nemíníme couvnout. I nadále budeme odkrývat pravou povahu mocenských struktur ohrožujících demokracii. A budeme samozřejmě hledat cesty, jak do budoucna nikomu neposkytnout záminky k podobným útokům, aniž bychom přitom museli snižovat rozsah či kvalitu naší práce. Víme, že dokážeme dělat noviny, kterým se v České republice žádné jiné nepodobají. Vše je ale otázka zdrojů,“ uzavírá redakce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPOLU před kamerou: Musíme to nazvat pravými slovy. Státní terorismus. Vláda bude muset vysvětlovat, Rusko platit

10:34 SPOLU před kamerou: Musíme to nazvat pravými slovy. Státní terorismus. Vláda bude muset vysvětlovat, Rusko platit

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) včera oznámili, že do výbu…