Jan Farský na malé akci: Okamura nejdřív vyráběl plyšáky, pak sushi. Teď prodává strach. Prosťoučká Šlechtová. A Stropnický? Odejde dělat velvyslance do Izraele a bude držet hubu a krok

19.05.2018 9:30

REPORTÁŽ Starostové mají k topce tak blízko, a přece se ještě nespojí... Kdyby seděl předseda ODS Fiala ve Strakovce, to by prý byla paráda! Na setkání s poslancem Janem Farským (STAN) se mj. dále hovořilo o tom, proč by Tomio Okamura nemohl prodávat čerstvou pomerančovou šťávu, když v tom ucítí kšeft, i o Pirátech, kteří jsou opozicí vlastně všem a všemu – koalici i opozici. Nejnebezpečnější jsou však prý komunisté. Hnutí ANO zanedlouho vyčpí a vyprahlá ČSSD „jde do kopru“.

Jan Farský na malé akci: Okamura nejdřív vyráběl plyšáky, pak sushi. Teď prodává strach. Prosťoučká Šlechtová. A Stropnický? Odejde dělat velvyslance do Izraele a bude držet hubu a krok
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Jan Farský - celostátní lídr STAN (vlevo), hejtman Martin Půta (vpravo) a Kamil Jan Svoboda z KDU-ČSL

Besedy se v Plzni zúčastnilo zhruba patnáct především mladých lidí, evidentně pravicovějšího založení, a tak poslanci nebylo nijak oponováno.

Nestraníci mají pré

Anketa

Kdo je pro Vás nejmíň oblíbený člen kabinetu?

hlasovalo: 4948 lidí
„V roce 2006, v době opoziční smlouvy, bylo velmi jednoduché vystoupat rychle v politice,“ zavzpomínal poslanec Farský. Když už tehdy byla sociální demokracie lidsky vyprahlá, u ní se dalo okamžitě „nastupovat“ do Sněmovny, a ani v ODS to nebylo také tak náročné. „Buď bude vládnout odeeska a sekundovat jí ČSSD, anebo bude vládnout sociální demokracie a ODS bude v opozici. Když počítali, že se občas vymění, tak proč by si šli po krku. Dnes u všech stran klesá počet členů, protože můžete ovlivňovat svět v mnoha jiných pozicích. Nestraníci kandidují na stranických kandidátkách. Není už takový přísný režim, že kdo není členem strany, tak už se nedostane na kandidátku. Není nutné, aby vám připisovali hříchy strany, za kterou kandidujete,“ vysvětloval přítomným.

U Starostů se podle Farského může kdokoliv stát příznivcem, ale trvá dva roky, kdy musí být registrovaným příznivcem, aby se mohl stát právoplatným členem. „Navíc mnoho lidí si myslí, že do Starostů a nezávislých může vstoupit jenom ten, kdo má zkušenosti starosty, což je blbost, ale mnoho lidí to tak bere.“

… což takhle čtyřkoalici?

„Nemůže být nezávislost spojena s určitou nečitelností?“ zněla otázka moderátora akce.

„Pravice, která je individualističtější, má více výrazných osobností, sešněrování do nějaké skupiny zcela nepasuje. To bohužel vede k tomu, že se pravice ve finále oslabuje, že se rozštěpí do více stran. Rozdíly mezi topkou, lidovci a Starosty najdu, ale jestli jsou to rozdíly, které mají odůvodňovat samostatnost strany, to už bych tvrdit nedokázal. Prostě, ty jsou si tak blízké, že by to spíše slušelo nějakým frakcím v rámci jednoho uskupení, než jít do toho každý sám. Minulé volby byly hodně specifické, měnilo se to, vařilo, předělávalo a myslím, že byly pro mnohé poučením. Možná spolupráce bude i v rámci sněmovních voleb. Ale tam je jedna věc, která je pozůstatkem opoziční smlouvy. A to, že když je nějaká koalice, tak dvoukoalice musí získat deset procent, trojkoalice patnáct, čtyřkoalice dvacet procent – a to si nikdo neriskne,“ vysvětloval Farský. A poté pochválil hnutí slovy: „Starostové jsou takoví tiší, ale pracují jako včeličky. Už v listopadu jsme podávali ústavní stížnost, aby se toto pro koalice zrušilo, což by obrovsky uvolnilo možnosti spolupráce.“

Poté následoval dotaz pravděpodobného sympatizanta topky: „Mrzí mne roztříštěnost stran, které jsou velice podobné. Je mi jedno, kterou z těch tří stran volím, ale ve výsledku jak jste roztříštěni. Malé výsledky TOP 09 a KDU-ČSL – jakou máte zkušenost s lidmi z těchto stran, zda to vzali jako nějaké varování, reflexi toho, že jde o naši existenci. Uvědomily si to ty strany, že jsou v ohrožení své existence? Mně přijde, že si to neuvědomují a nejsou schopny ustoupit ze svých mocenských ambicí, ve které někdy doufají. Aby vzniklo něco fungujícího, třeba jako Demokratický blok,“ pochvaloval si tazatel.

„Když se průběžně pohybují před nebo pod pětiprocentní hranici, tak ty otázky musejí přicházet. Když ve Sněmovně nebude topka nebo KDU-ČSL, tak je to v podstatě ekonomicky rozloží. Tím, že my nemáme velké aparáty, velká zázemí, žijeme z regionů, kde se to podhoubí spíše zvětšuje, takže Starosty by to nelikvidovalo a jsme k tomu paradoxně tlačeni nejméně. Nemáme neukojené ambice být poslancem,“ uvedl hrdě Farský.

Poslancování není zrovna „trendy“

Pak překvapil osobním poznatkem: „Je to společenský sešup. Pamatuji se na rok 2010, kdy jsem se stal poslancem – ale že bych po tom nějak toužil... já byl poslední na kandidátce. Vykroužkovali mne na první místo. Tou dobou jsem byl ještě na vozíku po úrazu. Jel jsem na tom vozíku přes město a viděl jsem, jak lidé na mne změnili názor. Už jsem nebyl ten jejich starosta, který je od rána do večera na radnici a krvácí pro ně a dělá co může, ale už jsem byl ten pražský poslanec, který bere těžký prachy, žere levný chlebíčky, nic nedělá a jenom lítá po světě. Přeháním to, ale v mnoha očích jsem toto viděl,“ uvedl smutně a pokračoval: „To bylo dva dny po volbách, ale už jsem byl v jiné pozici. Takže to není o tom, že by starostové toužili, prali se o to, aby byli na kandidátkách, aby se stali poslanci.“

Poté trochu zavěštil: „Když budu predikovat, tak tu bude hnutí ANO z nějaké setrvačnosti, není důvod, proč by šlo nahoru. Naopak jim budou odpadávat tváře z plakátu a budou se věci víc a víc odhalovat, jejich průšvihy se budou řetězit a jejich jádro bude ubývat. Pak tu budou komunisti, kteří mají svůj elektorát daný, sice utrpěli svůj nejhorší volební výsledek od roku 1921, ale pořád se udrží nad pěti procenty. Vůbec nedokážu předpovědět, co bude se sociální demokracií. Po 140 letech jsou hrozně blízko konci. Pro ně není na politické mapě místo. Mezi ANO a komunisty býval prostor pro sociální demokracii. Dnes už tam není. Chápu sociální demokraty, že chtějí do vlády, aby byli alespoň vidět, aby se objevovali ve zprávách za jmény v závorce ČSSD, aby chodili do debat, aby se chopili nějakých témat a byli s nimi spojení. Protože když propadnou do opozice, tak se úplně rozpustí. Budou jedni z šesti opozičních stran, kterých se zeptají na názor a úplně se to tam rozplyne,“ ohodnotil sociální demokracii Farský.

Vždy opoziční Piráti a reprezentativní odeeska

„Pak budou Piráti, kteří jsou taková opozice vůči koalici i opozici. Oni potřebují ve skutečnosti bojovat se všemi. Což není odsuzující pozice. Je dobře, jaké myšlenky přinášejí do politiky, jsou takové svěží. Jsou to slušní, vzdělaní lidé, s trochu jiným pohledem a je dobře, že tam jsou. U některých z nich mi názorově zatrne. Pak bude ODS, která má své průzkumy a počítá s tím, že bude dominantní silou a že v příštích volbách svede s hnutím ANO souboj o vítězství. Tak to mají uvnitř nalinkované a já bych věřil tomu, že se jim to může podařit. Stali se lídrem opozice. Už dnes mají nejvíce hlasů, stoupají. Proč by si člověk vybíral mezi třemi stranami, o kterých nevím, že se tam dostanou, když se můžu přilnout k odeesce, která nedělá chyby. Mají čitelnou ideologii na parlamentní úrovni. Fiala, Stanjura –  to jsou lidé, kteří drží slovo, vystupují vcelku srozumitelně, dokáží být důstojným reprezentantem.“ Pak lehce odbočil a poněkud se zasnil: „ Úplně mi zatrnulo, když byl jednat na Úřadu vlády Fiala, který tam vystoupil na tiskovce a když jsem jej viděl, tak jsem si říkal – až tenhle bude sedět ve Strakovce, tak to bude dobré.“

„Prostě dominantní silou budou,“ predikuje úspěch ODS Jan Farský. „Otázkou je, jak zvládnou regiony, protože ODS je odspoda až nahoru... a mám z mnoha regionů informace, že regiony je táhnou dolů a že to tam zdaleka není v obměně tak jako je to naopak ve vedení,“ postěžoval si sálu.

„Pak tam máme ty naše tři subjekty, které oscilují kolem pěti procent a které jsou si tak programově blízké, že by měly jít do toho co nejblíže, ideálně společně,“ zasnil se opět poslanec.

Okamura prodává strach

„A co Tomio?“ vyprskl někdo nahlas a smíchy z davu. „Toho snad už příště vynecháme,“ byl slyšet výkřik jiného přítomného. 

Anketa

Měla by ČR posílat víc vojáků na zahraniční mise?

8%
92%
hlasovalo: 17823 lidí
Farský zareagoval na minulost lídra SPD: „On jednu dobu dělal plyšáky a fotil se s nimi v Praze, protože to vynášelo. Pak prodával sushi, když to vynášelo. Prodával strach, když to vynášelo. S těmi 22 poslanci, které za různou cenu nabízí Andrejovi, aby udržel koalici nebo nějakým způsobem prošel. Když najde nějaký jiný způsob obchodování, který bude pro něj výnosnější, tak z politiky odejde. To je normální byznysmen. Já mu nevěřím ani slovo. Vždyť se na něj podívejte, ještě před pěti lety propagoval multikulturalismus, a dnes úplný opak. Když bude příště před volbami propagace čerstvé pomerančové šťávy a přinese to úspěch, tak bude propagovat čerstvou pomerančovou šťávu. Ale nebezpečný je. Myslím, že se dnes podařilo z Okamury udělat takového strašáka, že většina respektuje, že komunisté u moci tolik nevadí, protože ještě horší by bylo, kdyby tam byl Okamura,“ ohodnotil Farský šéfa SPD.

A pustil se do komunistů: „Myslím si však, že komunisté se svojí strukturou místních organizací, okresních, krajských, až po tu celostátní, jejich informační kanály přes Haló noviny, přes velkou základnu, tak jsou nebezpečnější než Tomio Okamura. Který, když mu to nebude vydělávat, to nechá plavat. Ale můžu se plést... Jeden významný světový diktátor byl taky podceněn...“

„Ty tři subjekty (TOP 09, KDU-ČSL, Starostové, pozn. aut.) – musejí stát blízko sebe a ideálně na jedné kandidátce. Lidovci jsou nejsilnější na Moravě. Topka má Prahu pořád ještě docela dobře. A Starostové pokryjí ostatní Českou republiku,“ zmapoval politickou situaci Farský. „Když se začneme bavit o otázkách interrupcí nebo stejnopohlavních manželství, tak to spadne první týden. Když se ale řekne, že jde o více než o tyto otázky, tak ty zůstanou passé a budeme se věnovat podstatě demokracie a fungování státu a institucí, výsledek bude. K tomu jistě dojde, ale nesmí to být brzo, násilně a diktátorsky. Přirozeným způsobem, nebo vůbec. Silou vynucená řešení nemají trvání. Způsobí tolik tlaku uvnitř, to byla ta spolupráce s lidovci. To bylo naordinováno seshora. Hrozně racionální, ale chybělo tomu srdce. A bylo tam tolik tlaků,“ posteskl si mladému publiku poslanec.

Překvapivé pochválení hlavy státu

Následoval další dotaz: „Procentuální hranice, to je jen zbožné přání, nebo máte analýzy, že by to mohlo projít?“ „Ústavní soud to jako podání neodmítl a měl by ještě do prázdnin rozhodnout. Také Senát by se k tomu mohl postavit tak, že se tato část zákona zruší, nahradí se něčím jiným. Bude na politicích, aby vyjednali, jestli to nahradí třeba pět, sedm, jedenáct, nebo pět, devět a nic jiného (procentní hranice, pozn. aut.). Do té doby by mělo platit jen pět procent. Je to tak jednoduché – škrtnutí jednoho paragrafu v zákoně, že pevně věřím, že to Ústavní soud udělá. Jako že bych hledal málo pozitivního na prezidentství Miloše Zemana, tak Ústavní soud doplnil docela vyrovnaně. Jsou tam zastánci z různých názorových skupin. A jím ustanovení ústavní soudci jsou dobří. Nemám obavu, že to nebude, že by se zapojili do destrukce demokracie. Až na jednoho z nich, kterého nebudu jmenovat. Ale všichni ostatní, těch dalších 14, jsou velice kvalifikovaní,“ popsal Farský složení Ústavního soudu.

„Demokratické strany mají většinu v Senátu. Ty nedemokratické jsou v Poslanecké sněmovně,“ zhodnotil situaci mladý muž z auditoria.

„Nikdy nebyl Senát důležitější než teď,“ odpověděl Farský. Klobouk dolů před těmi, co vymýšleli Ústavu v roce 1992. Tak stabilní nastavení systému... Kdyby se do ní nesáhlo, tak by to bylo lepší. Každá její změna by byla k horšímu. Senát má přesně to místo – stabilizační, které funguje. I kdyby ve všech 27 obvodech vyhrálo ANO, SPD a komunisté, tak to pořád nedává většinu. Ohrožení základů demokracie prostřednictvím likvidace Senátu, na to máme ještě dva a půl roku čas. Nemám rád, když se říká ‚demokratické strany‘, protože jsou i jiné demokratické strany. Liberální strany, ctící právní stát, se mezi sebou domlouvají. Když se nasadí kandidát lidovců, Starostů, topky, odeesky, vedle toho ještě Pirátů, a pak se nasadí kandidát ANO, komunistů a SPD, a v druhém kole si lidé budou vybírat mezi SPD a komunisty nebo komunisty a ANO, a to fakt nechceme.“

Prosťoučká Šlechtová, nekonfliktní prozemanovský Stropnický

Babiš je podle Farského neskutečně pracovitý, úspěšný podnikatel. „Ale to neznamená, že když je někdo úspěšný podnikatel, že je to dobrý politik, ctící pravidla. Pak, paradoxně, když někdo 25 let řídí firmu, tak moc demokracii nectí. Tam je nutné autoritativní rozhodování, všechno mu přijde pomalé a složité. Tam se praští do stolu a zjednoduší se to, pravil Farský.

Genialita tvůrců Ústavy byla v případě Senátu podle poslance za STAN v tom, aby tam byla setrvačnost, aby lidé měli šanci tak trochu na reparát. „Z toho mám radost,“ chválil Farský. A pak přešel k dalšímu přetřásanému problému. „Když vidíte, jak se obsazují bezpečnostní sbory... Arogance Babiše – a nebudu ani říkat hnutí ANO –  je, když si nechá zvolit člena hnutí ANO za šéfa komise pro kontrolu GIBS, když předtím vyštval šéfa GIBS a tím pádem ovládá policii. Nejde jen o to, že pár lidí vyhodí, ale ostatní se ho budou bát. Když si po ránu přečetla Šlechtová, že končí v politice, tak to musela po článku v Lidových novinách pochopit. Ona je tak prosťoučká,“ uvedl za smíchu přítomných Farský, „že řekne, že to by od novin Andreje Babiše nečekala. Jako kdyby říkala, to jsou přece vládní noviny, tak jak tam mohou napsat něco, co je proti členu vlády? Přiznává, že to ve vládě považují za mocenský nástroj a používají jej. A další je šéf pražských policistů.. Kolik tedy bude těch odvážných... když máte k dispozici noviny a marketing, můžete vylikvidovat skoro každého,“ smutnil Farský.

„Pak můžou říct – co bych si dělal problémy, odejdu na velvyslance v Izraeli. Že všichni jsou špatní, jen ten Andrej je dobrý a prezident že je také dobrý a budu tam držet hubu a krok a užiji si svoji diplomatickou kariéru. Co si vyberete? Nebo budete kritizovat? Velvyslance jmenuje prezident! Sice na návrh ministra zahraničních věcí, ale prezident to ve finále pustí, což je od roku 2013, kdy si vymínil tuto pravomoc,“ uvedl Farský.

Chybí německý vzor!

„A v byznysu? Ve chvíli, kdy se někdo pokusil postavit velkopodnikateli, oligarchovi, tak to nedopadlo dobře. Těch, kteří budou odvážní, bude fakt málo. A jak se likvidují teď hodnoty, tak se budou likvidovat víc,“ rozprostřel černou vizi nedaleké budoucnosti Farský. „Vezměte si, že kategorie pravdy a lži je rozmělněná, lež je přípustný argument. Odstupuje někdo, že je přistižen při lži, že třeba přísahá na zdraví svých dětí? Ne! Když máme trestně stíhaného premiéra, tak vyjádřit mu důvěru znamená zároveň vyjádřit nedůvěru orgánům činným v trestním řízení. Když přestanu věřit státu, tak systém přestane fungovat a lidem nezbude, než si brát spravedlnost do svých rukou. V tu chvíli je to anarchie,“ rozohnil se Farský. „Rozbití společnosti, hodnoty jako pravda, solidarita, šetrnost, prospěšnost, spolupráce jsou úplně vyprázdněná slova, morální hodnoty vůbec neexistují. Osobní útoky, urážky, očernění. Ve chvíli, kdy politickou argumentaci nahrazují jen dva argumenty v podání premiéra v demisi, a to je buďto obálka, nebo složka.“

Moderátor poté k tomu dodal: „Zdejší společnost má ohromný deficit v politickém vzdělávání. Chybí tady to, čím prošlo Německo po válce. Cíleným občanským vzděláváním, občanskými instituty. My pedagogové těžko zvládneme, co tady 70, 80 let chybělo...“ uvedl na závěr bývalý třídní učitel jednoho plzeňského gymnázia Antonín Kolář, který v září 2015 vítal své studenty v arabském oděvu, hovoříc o toleranci a porozumění, a který se nyní angažuje v jedné z plzeňských neziskovek, a mimo jiné uvádí a moderuje obdobné akce.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…