Jan Ruml: Prošel jsem protialkoholní léčbou. Roušky jsou omezením svobody. Očkovat se nedám

20.01.2021 9:14

Bývalý ministr vnitra a senátor Jan Ruml absolvoval už druhou protialkoholní léčbu a teď prý začíná zcela nový život. Při té příležitosti v rozhovoru pro Deník N rozebral celou českou společnost, ve které se podle něj ani za pandemie nic nezměnilo.

Jan Ruml: Prošel jsem protialkoholní léčbou. Roušky jsou omezením svobody. Očkovat se nedám
Foto: Repro ČT
Popisek: Disident a politik Jan Ruml
reklama

„To špatné ve společnosti zůstalo a to dobré sice nevyplavalo na povrch hned, nicméně dřív byla společnost apatická a lhostejná k různým věcem,“ vadí mu. Lidé se podle něj také lehce vzdali své svobody.

Lidé podle něj o věcech nepřemýšlí a hned se podvolili všem nařízením a omezením. „Myslím, že lidé by si měli zachovat svoji vlastní představu o svobodě. Já to vidím v politickém slova smyslu. Lidé nejsou vůbec schopni se svobodně rozhodovat,“ domnívá se Ruml.

Udivenou redaktorku pak začal vehementně přesvědčovat, že nošení roušek je omezením svobody. „Někdy se s omezením svobody lze smířit. Ale někdy taky ne,“ vysvětloval. Vláda podle něj působí chaoticky a bezkoncepčně, a proti tomu se vystupovat musí.

Uznává, že některá opatření jsou rozumná, uvažuje třeba o očkování. Rozhodně by se ale nedal očkovat jen proto, že jej k tomu nutí nějaká vyšší moc. Tlaku orgánů se podvolovat nemíní.

„Zkrátka vrchnost nám něco přikazuje. A s tímhle já se v životě nesmířím. Očkovat se nedám,“ změnil v reakci na domlouvání redaktorky svou dřívější úvahu, že o očkování uvažuje. Přikazuje mu to prý vláda, která dle Jana Rumla vůbec není legitimní, protože má ve svém čele Andreje Babiše. A tento člověk nám rozkazuje, co máme dělat.

Redaktorka se mu snažila domlouvat sloganem, že „moje rouška chrání tebe“, ale neuspěla. „Roušku nosím jen v tramvaji a v obchodech. A když se stýkám třeba s přáteli, nemám ji. A oni taky ne. Protože si navzájem věříme. Já se jich vždycky zeptám, jestli měli koronavirus. Oni řeknou, že měli. A je to,“ vysvětlil bývalý předseda Unie svobody.

Někdy je podle něj třeba v životě i riskovat, aby si člověk uhájil svobodu. „Člověk je opatrný, aby nenakazil druhé lidi, ale zároveň se může rozhodnout i jinak. Protože svoboda je právě ta možnost rozhodnout se. Já myslím, že covid nemám, protože žiji tak, jak žiji,“ zamyslel se. A námitku, že může být bez příznaků, vypořádal slovy, že v sobě žádnou nemoc necítí.

V politice devadesátých let jsme pili ještě víc než v disentu

Redaktorka raději obrátila list k jeho zkušenostem s depresemi a protialkoholní léčbou. S depresemi se prý Jan Ruml vyrovnává sám, i když mu psychiatr radil, že by měl užívat antidepresiva. „Ale já to nejím a v podstatě je mi dobře. Teď žádné deprese nemám. Kromě takových těch, které má asi každý člověk,“ vysvětlil čtenářům Deníku N.

Lidé kolem něj jej v minulých letech přiměli, aby u Apolináře řešil svou závislost na alkoholu. Léčbu musel přerušit kvůli mrtvici, ale nakonec ji v loňském roce dokončil. „Myslím si, že jsem z toho venku. Teď už je to víc než půl roku, co nepiju. A věřím, že už pít nebudu,“ vyznal se.

Protialkoholní léčebna byla pro jeho svobodomyslnost těžkou zkouškou. „Člověk může na krátký čas v sobě tu svobodu udusit, pakliže se k tomu sám rozhodne. A já jsem se smířil s tím, že do léčebny půjdu i za cenu toho, že svobodu načas ztratím. Věděl jsem, na jak dlouho to je a že mi to za to stojí,“ vysvětlil. Jenže něco jiného je, když se omezit svobodu rozhodne společnost. Ta se ke svobodě potom těžko vrací.

Téma alkoholu pak nasvítil zcela nečekaně vzpomínkou na pití v politice devadesátých let. „To se pilo dokonce víc než předtím v disentu. Ale když byl člověk mladý, všechno to snášel,“ vzpomínal. Po šedesátce ale pití přestal snášet.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpěvačka Basiková: „Co se stalo mýmu synovi, je zločin a pr*ser, horší než celej koronavirus!“

20:39 Zpěvačka Basiková: „Co se stalo mýmu synovi, je zločin a pr*ser, horší než celej koronavirus!“

Zpěvačka Bára Basiková poslala v září loňského roku zprávy o koronaviru „do prdele“ a prohlásila, že…