Jandák a Troška hovoří o velké lži a zločinu. Odpůrci točny v Krumlově se dovolávali UNESCO, ale teď se ukázalo...

24.08.2014 11:39 | Zprávy

Naprostý zlom nastal v přístupu UNESCO k otáčivému hledišti v Českém Krumlově. Zatímco před mnoha lety údajně komisaři žádali odstranění unikátního zařízení z barokní zámecké zahrady a hrozili kvůli tomu vyškrtnutím města ze seznamů světového kulturního dědictví, teď je vše jinak. Zástupci UNESCO byli o víkendu v Českém Krumlově a sdělili, že unikátní světové zařízení k zahradě zámku prostě patří. Jen je zapotřebí změnit vzhled.

Jandák a Troška hovoří o velké lži a zločinu. Odpůrci točny v Krumlově se dovolávali UNESCO, ale teď se ukázalo...
Foto: Archiv ZT
Popisek: Režisér Zdeněk Troška

To vítají nejen herci Jihočeského divadla, ale také představitelé měst Český Krumlov, České Budějovice, Jihočeského kraje i Ministerstva kultury. Ale také exministr kultury a poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD). A ten nešetří slovy kritiky:

„Tady se jen ukazuje, kdo tu lhal a snažil se manipulovat s veřejností. UNESCO nikdy točna nevadila. Oni jen žádali nápravu stavu, či to, aby hlediště lépe zapadlo do konceptu barokní zahrady. To, co tu léta někteří `chytří` z jistých zájmových skupin tvrdí, je prostě lež. Zástupci UNESCO si dobře uvědomují, co točna jako fenomén pro Krumlov znamená,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Vítězslav Jandák.

Ten se jen snaží popohnat mocné, aby neusnuli na vavřínech a něco konečně začali dělat, jinak Krumlov o fenomén přijde.

„Točna má nájem od památkářů do konce příštího roku. Co bude dál? Teď se až teprve řeší prodloužení nájmu do roku 2020. Co se tu, sakra, dělalo těch uplynulých pět šest sedm let? Jenom se žvanilo a vymýšlelo. Já jsem za doby, kdy jsem byl ministrem, připravil se svým týmem návrh, aby byla točna na stávajícím místě, ale v nové podobě. Aby to bylo zařízení, které bude vidět jen tři měsíce v roce, kdy se hraje a pak bylo skryté pod povrchem. Ty plány, návrhy se kamsi `ztratily`, když jsem odešel z ministerstva. A teď někdo objevil Ameriku a řekl, že tohle je řešení. Musím se tomu smát,“ míní Jandák.

A také varuje, že UNESCO nebude věčně čekat, až se český úředník vzbudí a přesune jeden list papíru z jednoho okraje stolu na druhý.

„Pokud nehejbnou zadkem, můžeme o točnu přijít. A bude se další dva, tři, čtyři roky čekat, než se vypíše soutěž, seženou peníze a postaví se nové hlediště. Že by to byl snad něčí záměr? Tomu se mi věřit nechce, ale důležité je, že UNESCO jasně řeklo to, co říká většina z nás. A sice – otáčivé hlediště je v zahradě zámku přes padesát let. Vydělává, je magnetem pro miliony turistů a reprezentuje město. Tak proč ho rušit. Jen je třeba najít shodu,“ podotkl Jandák.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kraus

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Oddlužení, které doporučuje Člověk v tísni. Důchodkyně nám napsala, jak s ní soudy vyběhly

4:46 Oddlužení, které doporučuje Člověk v tísni. Důchodkyně nám napsala, jak s ní soudy vyběhly

„V průběhu jedenácti let se nás soud dvakrát dotázal jestli ‚vzhledem k dosavadnímu průběhu soudu‘ n…