Janečkův protikorupční fond rozkrývá čerpání dotací z EU, píše server

20.03.2013 15:58

Nadační fond boje proti korupci miliardáře Karla Janečka spustil nový internetový portál, na němž se pokouší rozkrýt na jaké projekty jdou peníze z Evropské unie. Jaké firmy stojí za konkrétními projekty a na jaké politiky jsou případně napojeny, to vše se prý na příště dozvíte na portálu Fondyeu.cz. Informuje o tom server Ihned.cz.

Janečkův protikorupční fond rozkrývá čerpání dotací z EU, píše server
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protikorupčník Karel Janeček

Na tvorbě portálu, jenž by měl přispět ke zprůhlednění finančních toků jdoucích do Česka z Bruselu, se podílí i sdružení Naši politici. Zveřejněné informace pochází z otevřených zdrojů, přičemž stačí zadat klíčové slovo, na jehož základě se návštěvníkům webu zobrazí výše přidělené dotace, fáze, v níž se projekt nachází i ekonomické a osobní vazby související s projektem.

Proč podobnou databázi neprovozuje stát?

"Internetový projekt fondyeu.eu výrazně zvyšuje transparentnost informací o příjemcích dotací z Evropské unie i souvisejících veřejných zakázkách a zároveň poukazuje na případy kontroverzních projektů z evropských dotací," uvedl Fiala ze sdružení Naši politici.

U veřejných zakázek se podle Fialy zobrazí i cena zakázky, použité výběrové řízení, či dodavatelé. Stojí přitom za pozornost, že Nadační fond proti korupci přispěl na rozjezd portálu částkou čtyřicet tisíc korun. Ředitel a analytik nadačního fondu Petr Soukenka se podivil nad tím, že obdobnou databázi neprovozuje sám český stát. Umožnilo by to totiž odhalit řadu podezřelých okolností v oblasti evropských dotací.

"Je s podivem, že uvedenou databázi finacuje soukromý subjekt. Nejedná se o vysokou částku, takto přehledné databáze by měly být vytvořeny státem, aby se zamezilo nepřehlednému a často nezákonnému čerpání finančních prostředků z Evropské unie," míní Soukenka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

17:33 Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

Exředitel Národní galerie Milan Knížák se ve svém komentáři zamyslel nad úmrtím Karla Gotta; dění ko…