Janek Kroupa to schytal od kolegy novináře. Chová se prý stejně jako kdysi, když naletěl lháři, dostal nevinné lidi do vězení a pak si za to ještě šel pro cenu

05.02.2018 21:34 | Zprávy

Kauza Agrofert otřásá již několik týdnů Českým rozhlasem. Spor se rozhořel mezi investigativním novinářem Jankem Kroupou a generálním ředitelem ČRo René Zavoralem ohledně reportáže týkající se hospodaření společnosti Agrofert na 1 700 hektarech půdy. Tu označil šéf rozhlasu původně za neobjektivní. Za investigativního reportéra se postavilo více než 200 zaměstnanců ČRo. Komentátor Petr Holec ve svém komentáři na serveru Info.cz pak upozorňuje na nebezpečný rys novinářské obce neuznat svoji chybu.

Janek Kroupa to schytal od kolegy novináře. Chová se prý stejně jako kdysi, když naletěl lháři, dostal nevinné lidi do vězení a pak si za to ještě šel pro cenu
Foto: Karel Šanda
Popisek: René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu

„Jako obvykle jsou hned na světě petice, analýzy a samozřejmě i strach o svobodu slova, který nás novináře přepadá vždy, když nás někdo kritizuje,“ komentuje Holec doprovodné procesy kauzy reportáže o Agrofertu. Podle něj proti sobě stojí Zavoral, který se opírá o analýzu Fakulty sociálních věd UK a stanovisko Rady Českého rozhlasu a na druhé straně investigativní novinář Janek Kroupa, za kterým stojí kolegové novináři. Holec se nijak nepodivuje nad tím, že každá analýza přináší jiný expertní závěr. „Dejte dohromady tři experty a máte tři, možná i čtyři suverénní expertní názory. Navíc jde o specifický žánr připomínající chemii: i investigativní novináři pracují metodou pokusu – omylu podobně jako kdysi chemik Miroslav Kalousek na financích,“ uvádí a dodává, že svět žurnalistiky ve své podstatě znamená svět pravdivých odhalení, ale také velkých omylů. 

„Nakonec jsme jen lidi, i když se často rádi stavíme nad ně,“ podotýká a připomíná fatální, omylnou tehdejší reportáž Janka Kroupy na TV Nova, která poslala do vazby několik nevinných lidí. „Byl podzim 2006 a Kroupa se nechal obelhat architektem Markem Řičářem o údajném dotačním podvodu v Budišově, o němž do té doby nikdo nikdy neslyšel. Kroupa tehdy poslal do terénu reportéra, který natočil Řičářovy lži, načež šlo okamžitě do vazby několik vysoce postavených lidí včetně Jourové a tehdejšího starosty Budišova Péti,“ líčí Holec a podotýká, že zločincem by nakonec sám Řičář. Podle něj závěr byla jedna velká blamáž a zvláštní ironie. Jourová vysoudila odškodné a Kroupa dostal cenu pro mladé novináře. „Ano, dnes to vypadá jako černý humor bratrů Coenů, něco jako české Fargo bez mrtvol. V jeho duchu proto jen řekněme, že díky Kroupovi Jourová aspoň získala silný příběh pro svůj politický comeback. Něco takového by jí nezajistil ani sebelepší píárista,“ myslí si Holec a připomíná, že podobné omyly, samozřejmě bez vazby pro nevinné, se v investigativní žurnalistice  mohou stát.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To by byl masakr. Blackout ukázal, že nejsme připraveni. Generál Šándor o tom, co může být příště

14:42 To by byl masakr. Blackout ukázal, že nejsme připraveni. Generál Šándor o tom, co může být příště

„Ne zdali, ale kdy,“ varoval už před deseti lety. Bezpečnostní expert, generál ve výslužbě Andor Šán…