Janoušek prý mohl rejžovat stamiliony na vědeckém projektu. Podívejte se

21.06.2013 8:05 | Zprávy

Lobbista a politický podnikatel, jak sám sebe označuje, Roman Janoušek založil před několika lety zdravotnickou laboratoř Chambon, která během velmi krátké doby dosáhla obrovské hodnoty. Tento jeho "zázrak" je nyní také předmětem šetření policie. Vyšetřovatelé se domnívají, že Janouškovi k úspěchu mohly pomoct jeho kontakty na pražský magistrát.

Janoušek prý mohl rejžovat stamiliony na vědeckém projektu. Podívejte se
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Podnikatel Roman Janoušek

Firma Chambon s anonymními akciemi na majitele vznikla v roce 2007 a zhruba další dva roky nevyvíjela navenek žádnou činnost. Vznikl ovšem nápad zabývat se genetickými laboratorními testy, protože podobných firem na trhu není mnoho.

V Chambonu se podle informací deníku MF Dnes dali dohromady tři podnikatelé. Kromě Janouška šlo o jeho kamaráda a obchodního partnera Luboše Paška a podikatele Petra Ullricha. Ačkoli měla firma jen tři zaměstnance - a všechny ve vedení -, už v roce 2009 se jí podařilo uzavřít smlouvy s šesti velkými zdravotními pojišťovnami na provádění testů. Mezi nimi byla i Všeobecná zdravotní pojišťovna, od které získala laboratoř během následujících čtyř let asi 320 milionů korun.

Výhodný prodej

V roce 2010, kdy se firma rozrostla o čtyři další zaměstnance, se ale akcionáři rozhodli ji prodat a objevili skvělého kupce. Německý zdravotnický koncern Synlab totiž nabídl závratnou sumu 650 milionů v první splátce a další desítky milionů postupně, to vše za část akcií. Podle advokáta jednoho ze zakladatelů Chambonu ale cena rozhodně nebyla přemrštěná. To potvrzuje i Synlab.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…