Jaromír Štětina: Žádám Norsko, aby vrátilo chlapce Michalákovy zpět matce

09.12.2014 8:45

Stále více českých politiků se vyjadřuje k případu Denise a Davida Michalákových. Tito dva synové českých rodičů byli v Norsku svým rodičům odebráni a dáni do pěstounské péče kvůli obviněním z týrání při výchově, která se ale nikdy neprokázala.

Jaromír Štětina: Žádám Norsko, aby vrátilo chlapce Michalákovy zpět matce
Foto: wikipedia
Popisek: Norská vlajka
reklama

Do kauzy se zapojil i český prezident Miloš Zeman. Ten prý celý případ bedlivě sleduje, ačkoliv, jako všechny další orgány v České republice, má informace pouze zprostředkované. Podle jeho informací v Norsku ještě existují opravné prostředky, kterých matka může využít a Zeman věří, že tak učiní.

„Chtěl bych ujistit matku dětí paní Michalákovou i znepokojenou českou veřejnost, že tento případ neztrácím ze zřetele ani nadále,“ uvedl prezident v tiskovém prohlášení na začátku prosince. Pokud by prý byly vyčerpány všechny možnosti a byla vyžadována přímá intervence hlavy státu, byl by připraven se do věci vložit přímo.

Za návrat obou synů Michalákových se velmi aktivně zasazuje i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Kromě podpisu petice za jejich návrat se například sešel s velvyslancem Norska při Evropské unii a rovněž k tomu absolvoval řadu jednání v Bruselu.

„Seznámil jsem ho s celým případem a postojem lidí v Česku. Shodli jsme se na tom, že celou situaci je třeba co nejrychleji řešit. Je to v zájmu zachování dobrých vztahů mezi oběma zeměmi,“ uvedl europoslanec poté, co se sešel s norským velvyslancem. Inicioval rovněž otevřený dopis, pod který se podepsalo 47 europoslanců ze všech frakcí. Pomoc mu prý přislíbila i nová česká eurokomisařka Věra Jourová.

Již předtím na případ českých chlapců v pasti norského sociálního úřadu upozornila poslankyně TOP 09 Jitka Chalanková. Ta na půdě sněmovny celou kauzu poprvé zmínila již na jaře. „V tomto případě jde o život dvou nevinných dětí, které nemohou vyrůstat se svojí matkou. Musíme proto společně vyvinout co největší úsilí a tlak na vládu České republiky, aby již konečně konala a nepodílela se na těchto nesmyslných odebíráních českých dětí v zahraničí,“ uvedla v říjnu, když vyzývala k větší aktivitě vládu.

Nyní se k věci vehementně vyjádřil i stranický kolega Chlankové, europoslanec Jaromír Štětina. „Žádám Norské království, aby vrátilo české chlapce Denise a Davida Michalákovy zpět matce Evě Michalákové,“ napsal na svůj Facebook poté, co vyjádřil podporu své kolegyni Chalánkové. Připomíná, že byli rodičům odebráni na základě vykonstruovaného obvinění a již tři roky jsou rozděleni a s matkou se smějí stýkat jen dvakrát ročně, přičemž s nimi nesmí mluvit česky, ani projevovat žádné emoce.

Co přesně napsal europoslanec Jaromír Štětina:

Podporuju snahy paní poslankyně Chalánkové a děkuju za to, co delá. Žádám Norské království, aby vrátilo české chlapce Denise a Davida Michalákovy zpět matce Evě Michalákové. Chlapci byli matce odebráni v květnu 2011 na základě vykonstruovaného obvinění, které se nikdy neprokázalo. Přesto chlapci žijí již tři roky v pěstounské péči v norských rodinách, jsou rozděleni, matka je smí vidět jen dvakrát ročně, nesmí s nimi mluvit česky a nesmí projevovat emoce. Rodiče i matka jsou státními příslušníky Ceské republiky. Žádám Norsko o jejich vydání.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…