Jaromír Štětina jásal v rádiu nad sankcemi: Amerika přesně ví, co je Rusko zač. Paní eurokomisařce jsem to mnohokrát vysvětloval, ale ona to bohužel stále nechápe

03.08.2017 18:08

Ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu dostal slovo europoslanec Jaromír Štětina (zvolený za TOP 09) a svůj čas využil k tomu, aby vychválil Spojené státy za to, že chápou, jaké nebezpečí představuje Ruská federace. Štětina se prý opakovaně pokouší vysoké představitelce Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federice Mogheriniové vysvětlit, jak velkou hrozbou je Rusko, „ale ona to prostě nechápe,“ posteskl si europoslanec.

Jaromír Štětina jásal v rádiu  nad sankcemi: Amerika přesně ví, co je Rusko zač. Paní eurokomisařce jsem to mnohokrát vysvětloval, ale ona to bohužel stále nechápe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Jaromír Štětina
reklama

„Já si myslím, že Amerika udělala mnohem více proti těm bezpečnostním rizikům, která představuje Ruská federace, než udělala EU. Ten evropský odpor svědčí o tom, že si EU přesně neuvědomuje ta rizika, která představuje Ruská federace. Naštěstí tady ta Amerika stojí jasně a nejen Amerika, ale i NATO,“ oddechl si Štětina v rádiu

Vedle toho Štětina konstatoval, že ve Spojených státech působí poměrně silná polská lobby a Polákům se ani trochu nelíbí projekt Nord Srteam 2 mezi Ruskem a Německem, protože obchází jak pobaltské země, tak Polsko. Tady se tedy projevuje určitá roztržka uvnitř EU, ale podle Štětiny by měla Evropská unie táhnout za jeden provaz se svým spojencem – Spojenými státy.

„Já k paní Mogherini často promlouvám a popisuji jí tak rizika, která Ruská federace představuje, ale ona tomu prostě nerozumí. Naštěstí v té Americe je to jinak,“ ocenil. Vyčetl však Spojeným státům, že zpřísnění sankcí nekonzultovaly s Evropskou unií.

Pár slov padlo také k případu dvou Čechů, kteří byli odsouzeni na více než šest let vězení za údajnou podporu kurdských separatistů. Podle Štětiny se čeští občané žádného zločinu nedopustili a teď je na české diplomacii, aby se pokusila své občany dostat domů, třeba je vyměnit. Může se to podařit, protože tureckému prezidentovi Recepu Erdoganovi se prý ještě nepodařilo zničit demokracii. Turecko není Súdán, ale je zemí, která je velmi blízká Evropě, a to jak v oblasti soudnictví, tak vězeňství.

Štětina zavzpomínal na doby, kdy byl  v Turecku na výletě a také byl zatčen za údajnou podporu Kurdů. Za tuto údajnou podporu dostal šestiletý trest, ale díky tomu, že měl dobrého advokáta, se po šesti měsících vrátil do Evropy. „Já jsem se tam hodně seznámil s tím kurdským problémem, chodil jsem tam na schůze Kurdů,“ zavzpomínal host.

Vzhledem k této své osobní zkušenosti je přesvědčen, že by se do vlasti mohli brzy vrátit také dva zmínění Češi. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

22:11 Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

Sobotní večer je vysílání ČT 24 kompetně věnováno kauze ruského podílu na výbuchu muničáku ve Vrběti…