Jaroslav Kmenta se rozpovídal o sestavování vlády. V pozadí prý můžeme najít známého kmotra

02.12.2017 21:21

Novinář Jaroslav Kmenta v rozhovoru pro server info.cz prohlásil, že by si jeho knížku o Andreji Babišovi (ANO) nazvanou Boss Babiš měli přečíst všichni noví poslanci i sám Babiš. Vedle toho Kmenta prozradil, co Babiše vede ke spolupráci s Tomiem Okamurou a jeho SPD.

Jaroslav Kmenta se rozpovídal o sestavování vlády. V pozadí prý můžeme najít známého kmotra
Foto: redakce
Popisek: Jaroslav Kmenta

Kmenta má za to, že především noví poslanci by si měli přečíst knížku Boss Babiš, aby věděli, co všechno v sobě skrývá příští premiér Andrej Babiš (ANO). Knížku by si prý měl přečíst i sám Babiš, který by se tak podíval do zrcadla. Jeho spolustraníci v hnutí ANO mu toto zrcadlo nenastaví. Už proto ne, že právě díky Babišovi mohou dnes jeho spolustraníci ochutnat moc, takže proti svému šéfovi nepůjdou.

Krátce řečeno, Kmenta má za to, že Babiš  častokrát při svém podnikání jednal neeticky. Na druhé straně nelze Babiše ani obžalovat ani podezřívat z toho, že by nechal někoho zabít, jak to činili jeho konkurenti, např. Radovan Krejčíř. Ten teď sedí ve vězení v Jihoafrické republice.

Říká se prý ale leccos o napojení Babiše na ČSSD, především na Stanislava Grosse. Podrobnosti vztahu budoucího premiéra a jehoho předchůdce se asi nikdy nepodaří rozkrýt. Podle Kmenty bychom ale neměli zapomínat na to, že Babiš začal budovat svoje impérium v době, kdy vládla ČSSD, mezi lety 1998 až 2006. Pokušel se ovládnout a posléze také často ovládl podniky, kde měl vliv i stát. Proto musel z ČSSD dobře vycházet. S ODS, kterou dnes tak rád a velmi hlasitě kritizuje, nikdy tak dobře nevycházel.

Celý rozhovor naleznete zde

„Já jsem ho vždycky považoval za kmotra, jednoho z kmotrů českého prostředí, kteří v pozadí tahali za nitky,“ předestřel svůj názor Kmenta. „Druhej nejbohatší člověk v zemi by byl blbej, kdyby si ty svoje aktivity nezajistil tak, aby se na ně nepřišlo, nebo respektive, aby nebyly trestně stíhatelný. On má obrovskej tým právníků, svoji v podstatě bych řekl bezpečnostní divizi, která sbírá informace o tom, kdyby se na něj někdo dobejval. On má okolo sebe zpravodajskou službu,“ doplnil.

Ve vládě si prý Babiš začal dělat řadu nepřátel a to i z lidí, které dříve bral jako své blízké spolupracovníky. S těmi se prý dnes zbytečně rozhádává. Tady někde se podle Kmenty vzalo anonymní trestní oznámení na Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Ukázalo se, že v případě této firmy mohlo dojít k dotačnímu podvodu, ve kterém mohla být EU okradena až o padesát milionů korun.

Právě kvůli problémům s Čapím hnízdem dnes Babiš potřebuje komunisty a Okamuru, uvedl Kmenta. ANO sice vyhrálo volby, ale ostatní strany nechtějí s Babišem jednat.

I někteří členové hnutí ANO jsou si podle Kmenty vědomi toho, že není úpně v pořádku, aby tuto zermi vedl trestně stíhaný premiér. Kmentu zaskočilo, jak se k trestnímu stíhání postavil stávající předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který uvažuje o tom, že by bylo dobré ponechat Babiše na postu premiéra a stíhat ho až po skončení vládního angažmá. „Vy přece nemůžete policii říkat: prosím vás, já si odskočím na nákup a zavřete mě až pak,“ zaznělo z úst novináře.

K vyřešení politických problémů v Česku by pomohlo, kdyby Babiš nebyl premiérem a nechal do čela vlády usednout někoho jiného, byť asi nikdo nepochybuje o tom, že by Babiš řídil vládu, ať už by byl premiérem třeba Martin Stropnický nebo Karla Šlechtová.

Babiš se dnes ve Sněmovně spojuje s Okamurou proto, že sám nezískal dost hlasů a potřebuje se spojit s někým, kdo mu tu moc v parlamentu zajistí. „On se potřebuje chránit před tím, aby nešel on ani jeho rodina do vězení. A on není schopen udělat ten ústupek a není schopen si připustit, že s ním normální strany nemohou jít do vlády,“ shrnul novinář.

Pokud jde o samotného Okamuru, tak ten prý říká pravdu, že nemá nic společného s kmotry. Je tu ovšem jedno „ale“.

„Já jsem se samozřejmě zabýval i tím, proč Okamura vstoupil do politiky a kdo za ním stojí. Když Okamura říká, že nemá nic s kmotrama, tak on má pravdu. Tou klíčovou osobou, která je mostem na ty kmotry, tak je jeho místopředseda v tom hnutí a to je Radim Fiala. To je bývalý člen ODS, který se právě tam seznámil s lidmi kmotrovského rázu a podle mých informací má nejblíže k Tomáši Hrdličkovi,“ uvedl Kmenta.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

19:00 A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

V Poslanecké sněmovně vzniká zákon, který má zrovnoprávnit svazky stejnopohlavních párů s těmi, kter…