Je mi jedno, čím letěl Zeman z Číny. Vadí mi něco jiného, rozčílil se Kalousek

28.10.2014 13:03 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman letěl v pondělí z Číny letadlem pronajatým skupinami PPF a J&T pouze kvůli úspoře času. Dnes to řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Cestovat s podnikateli je podle něj v rámci státních návštěv prý běžné. Podle politologů však cesty soukromým letounem pro hlavy států úplně obvyklé nejsou, problematické by totiž mohlo být především zajištění jejich bezpečnosti. Majitel PPF, miliardář Petr Kellner, se Zemanem navštívil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, J&T zase během návštěvy uzavřela smlouvu s čínskou firmou CEFC.

Je mi jedno, čím letěl Zeman z Číny. Vadí mi něco jiného, rozčílil se Kalousek
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miroslav Kalousek

„Zásadní časová úspora prezidentovi umožní účast na jmenování nových generálů u příležitosti státního svátku 28. října. Zástupci PPF a J&T se zúčastnili návštěvy Číny jako součást podnikatelského doprovodu," uvedl k výběru soukromého letadla místo státního speciálu Ovčáček. Zeman podle něj dorazil do České republiky dnes po půlnoci, cesta byla oproti letu státním strojem kratší asi o dvě hodiny. Jmenování generálů se koná ve 12:15 hodin.

Premiér ani ministr obrany nechtěli návrat prezidenta komentovat

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ani ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nechtěli zpáteční cestu prezidenta Zemana komentovat. „Já bych byl docela rád, abychom si dnes připomněli státní svátek a cestu prezidenta nechci komentovat. Pokud vás ta věc bude zajímat zítra, rád to okomentuji později," řekl Sobotka. Stropnický uvedl, že „je to věc prezidenta".

Přítomnost Kellnera u Zemanovy schůzky s čínským prezidentem je dle Kalouska nestandardní

„Vadí mi to neskonale méně než to, že pan prezident rezignoval v Číně na dlouhodobé priority české zahraniční politiky a zcela odmítl diskutovat o lidských právech. To, čím letěl zpátky, je mi úplně jedno," reagoval místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. To, že byl finančník Petr Kellner přítomen při Zemanově schůzce s čínským prezidentem, označil za „nestandardní".

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

A co že bude mít Bulharsko EURO?

Co dobrého to občanům přinese? Stačí se podívat třeba na Chorvatsko, které kvůli přijetí EURA podražilo - nejen pro turisty, ale i pro místní. A jestli si tak chcete brát příklad z ostatních, proč si ho neberete i v tom, jaká je téměř ve všech ostatních členských státech životní úroveň a jaká je u n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba ve studiu PL: Možná nezbyde, než zadrátovat hranice s Německem

20:44 Senátor Hraba ve studiu PL: Možná nezbyde, než zadrátovat hranice s Německem

„Schengen je mrtvý,“ říká v pořadu Rozhovory PL senátor Zdeněk Hraba. V rozhovoru varoval před zneuž…