Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

12.11.2019 21:20

REPORTÁŽ Jakou cestu jsme od sametové revoluce ušli? 30 let po pádu komunismu jsou na Západě podle Václava Klause staršího na vzestupu snahy rozbít celou civilizaci, zničit rodinu a vládnou ideologie útočící na podstatu člověka. Bývalý prezident to řekl na představení své nové knihy v pražském Obecním domě.

Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...
Foto: Radim Panenka
Popisek: Představení knihy Václava Klause k 30. výročí Listopadu 89

„Co bylo cílem Listopadu 89? Realizovat pravdu a lásku,“ citoval Václav Klaus s nesouhlasným pokyvováním větu Petra Pitharta, kterou měl pronést na předtáčené společné debatě s Václavem Klausem a Zdeňkem Jičínským. Že pravda a láska musí zvítězit, prý Klaus považoval za falešné prohlášení od samého počátku před 30 lety.

Exprezident Klaus před plným Gregrovým sálem Obecního domu představoval svou knihu “30 let cesty ke svobodě, ale i zpět”. Publikace vychází v těchto dnech k výročí Listopadu 89.

Anketa

Má předseda ÚS Pavel Rychetský vaši důvěru?

7%
93%
hlasovalo: 28047 lidí

Hned zkraje si bývalá hlava státu neodpustila jednu „antiveřejnoprávní“ poznámku. V publiku totiž seděl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Klaus zavtipkoval, zda jeho přítomnost předznamenává změnu směru veřejnoprávního rozhlasu ke stylu myšlení jeho institutu. „Ale ne, to by nejdřív bylo potřeba vyměnit všechny ty lidi z ČRo Plus a nahradit je kvalitními redaktory,“ konstatoval za bouřlivého smíchu z publika.

„Jedna z kapitol knihy mluví o tzv. druhých nebezpečích. Prototypem těchto nebezpečí je pseudoliberální uvažování dnešních progresivistů, kteří ovládli myšlení Západu. Patří sem agresivní rovnostářství a agresivní zelenost, což začíná na Západě kulminovat,“ je přesvědčen bývalý prezident.

Patří tam podle jeho slov i multikulturální posedlost dnešních evropských elit, která podporuje masovou migraci. „Jejím cílem je rozbití evropských národních států a spolu s nimi rozbití evropské kultury a civilizace,“ míní.

„Patří sem transnacionálně myslící likvidátoři národních států, kteří tvoří faktickou bázi naivní podpory evropské unifikace. Patří sem samozřejmě dnešní feminismus a genderismus, které útočí na faktickou podstatu člověka. Patří sem i útok na tradiční rodinu, kterou anarchističtí progresivisté už dávno odsouvají na smetiště dějin. Patří sem tzv. liberální demokracie, která by se měla označovat za militantní pseudodemokracii,“ konstatoval Klaus.

Lidé jeho typu a přesvědčení by si prý měli přiznat, že v současnosti nemají politickou sílu reálně něco změnit. „Není to defétismus, ale realita současného světa. Současný svět není dostatečně zdiskreditován, proto se nic nemůže změnit ze dne na den. Pokoušejme se vše analyzovat a nástrahy současného světa pečlivě vysvětlovat,“ řekl dále.

Komunismus prý už nepředstavuje hrozbu, protože dávno zdiskreditován byl. „Úkolem je udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek a dalšími představiteli podobných zhoubných myšlenek. To je základní úkol dnešní doby. Druhým úkolem je udržet náš národní stát. Všechno další se od toho odvíjí,“ dodal Václav Klaus.

V následné diskusi vystoupil třeba bývalý ministr Klausovy vlády Karel Dyba, který Klausovy myšlenky zcela podpořil. Zpochybnil však, zda mají muži jejich věku ještě síly na to, vyběhnout k boji. „Minimálně ale musíme držet pozice,“ sdělil.

Docent Miroslav Ševčík z Národohospodářské fakulty VŠE zdůraznil, že svoboda nám nebyla dána na trvalo a za její nastolení a udržení se musí neustále a někdy i opakovaně bojovat. „Generace, které se do svobodné společnosti už narodily, se těžce vybojované individuální svobody vzdávají a neuvědomují si, o co budou svými nezodpovědnými rozhodnutími přicházet,“ myslí si.

„Bojovali jsme před 30 lety za svobodné volby, a oni teď většinou bojují proti výsledkům svobodných voleb, a značná část společnosti jim to bohužel baští,“ řekl docent Sevčík v narážce na Milion chvilek pro demokracii. 

Nová kniha, kterou exprezident k výročí Listopadu 89 představil, je podle Ševčíka nejlepším Klausovým dílem. „Cesta ke svobodě byla trnitá a je třeba bojovat proti těm, kteří nám ji chtějí vzít,“ řekl dále ekonom.

Závěrem vyzdvihl Klausovu osobnost nečekaně historicky širokým srovnáním. „Václav Klaus je nejlepším ekonomem i nejlepším politikem tohoto století. Lepší, než byl Masaryk i Beneš. A mnohonásobně lepší, než byl mediálně velebený a adorovaný Václav Havel,“ dodal Miroslav Ševčík a vysloužil si ovace.

Na Klausově akci promluvili i jeho další nejbližší spolupracovníci jako Ladislav Jakl, Ivo Strejček nebo Dušan Tříska. V auditoriu seděl například exšéf hradního protokolu Jindřich Forejt, který aktuálně pro Institut Václava Klause pracuje, anebo politolog Alexandr Tomský či pražský exprimátor Pavel Bém. Nechyběl též pražský poslanec hnutí ANO Patrik Nacher.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…