Je to celé divné s tím novičokem. Prostě se tu vyráběl. Kolega Dany Drábové rozstřelil kauzu Skripal

27.05.2018 20:44 | Zprávy

Julia Skripalová, která byla spolu se svým otcem Sergejem 4. března otrávena nervovou látkou, poskytla ve středu první veřejné vyjádření tiskové agentuře Reuters. Opět tak přišlo na scénu téma chemických zbraní. Odborník na zbraně hromadného ničení a pracovník Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Ladislav Středa vnímá okolo kauzy značné pochybnosti. V rozhovoru pro Právo promluvil například o tom, že pokud by byla gelovitou substancí, kterou Britové údajně u Skripala na klice dveří našli, čistá látka A-234, neušli by podle Rinka Skripalovi od těch dveří ani 50 metrů a okamžitě by na místě zemřeli. „Rink sám soudí, že otrava, jak byla popsána v médiích, mohla ve skutečnosti nastat působením fentanylu,“ zdůrazňuje odborník.

Je to celé divné s tím novičokem. Prostě se tu vyráběl. Kolega Dany Drábové rozstřelil kauzu Skripal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zaměstnanec v laboratoři

Držení chemických zbraní prý deklarovalo do současnosti osm smluvních států Úmluvy o zákazu chemických zbraní, tedy Albánie, Indie, Irák, Jižní Korea, Libye, Ruská federace, Spojené státy americké a Sýrie. Kromě USA podle Středy všechny státy své chemické zbraně již zničily. „USA jich ještě vlastní přes 2 000 tun, jejich úplné zničení předpokládají v roce 2023,“ upřesnil.

Poměrně složité je podle odborníka o novičoku A-234, kterým byli exagent Skripal a jeho dcera otráveni, říci něco určitého. O této látce prý neposkytuje žádné informace ani kniha Vila Mirzajanova „Státní tajemství: Zasvěcená kronika ruského programu chemických zbraní“, která vyšla v USA před deseti lety. „Z té se dnes především vychází pro určení dané konkrétní látky. Mirzajanov se však věnuje jen látkám A-230 a A-232,“ uvedl v rozhovoru pro Právo zveřejněném serverem Novinky.cz.

Jenže řada odborníků pro jeho neurčitost o použití A-234 pochybuje. Výsledky analýzy vzorků získaných z okolního prostředí a především z krve Skripalových, provedené v britské laboratoři Porton Down a následně potvrzené laboratořemi Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), podle jejich zpráv ukázaly, že byla použita látka ze skupiny novičoků, řekl Středa. „Vzorec této látky však nebyl uveřejněn, podléhá utajení,“ vysvětloval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: nab

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Musíme stavět rychleji, levněji a chytřeji

Souhlasím s vámi, ale nezapomněl jste taky na jednu důležitou věc a tou je kvalita? Proč jsou u nás silnice a mnohdy i dálnice v tak hrozném stavu? A k té rychlosti, do teď jsem nepochopil, proč u nás výstavba tak dlouho trvá? Vždyť nejsme schopni ani dodržet původní termíny - viz třeba dálnice do P...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…