Je to jasné: Zeman jmenuje Babiše premiérem. V prosinci

23.11.2017 11:05

Prezident Miloš Zeman se chystá jmenovat Andreje Babiše premiérem 6. prosince. Jeho vládu chce jmenovat 15. prosince. Uvedla to ČT24.

Je to jasné: Zeman jmenuje Babiše premiérem. V prosinci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Letos po volbách pověřil prezident Miloš Zeman jednáním o sestavení vlády předsedu vítězného ANO Andreje Babiše. Na rozdíl od premiéra Bohuslava Sobotky před čtyřmi lety po něm nepožaduje podpisy alespoň 101 poslanců, kteří by jeho vládu podporovali. Babiš po kolečku jednání s ostatními sněmovními stranami oznámil, že se pokusí sestavit jednobarevný kabinet doplněný o nestraníky, protože nenašel koaličního partnera.

Sněmovní strany většinou svou neochotu spolupracovat s ANO zdůvodňují tím, že nechtějí být ve vládě vedené premiérem, který by byl trestně stíhaný. Babiše policie obvinila z dotačního podvodu kvůli farmě Čapí hnízdo, nová Sněmovna bude rozhodovat o jeho vydání k trestnímu stíhání.

Podporu menšinové vládě ANO ostatní parlamentní uskupení vylučují. Pouze KSČM dala najevo ochotu za určitých podmínek takový kabinet tolerovat. Ani přímá podpora komunistů by ale ANO k získání důvěry pro vládu nestačila. Hnutí ANO má 78 poslanců, KSČM 15.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…