Je to mnohem horší, než jsme mysleli. Sexuální útoky na ženy hlásí i tyto země

08.01.2016 16:13

Sexuální útoky na ženy během silvestrovských oslav hlásí po Německu i Finsko a Švédsko. Policie v Helsinkách přijala tři trestní oznámení kvůli obtěžování, kterého se údajně dopustila skupina migrantů. Ve švédském Kalmaru si na osahávání stěžovalo 15 žen, informovala agentura Reuters. Několik žen se údajně v reakci na zprávy o dění v Německu odhodlalo podat trestní oznámení kvůli sexuální obtěžování také v Rakousku a Švýcarsku.

Je to mnohem horší, než jsme mysleli. Sexuální útoky na ženy hlásí i tyto země
Foto: pixabay.com
Popisek: žena, ilustrační foto

Zpráva ze severských zemí přišla poté, co informace o sexuálních útocích, krádežích a násilí na účastnících silvestrovských oslav v Kolíně nad Rýnem, Hamburku a dalších městech vyvolaly bouři nevole v Německu. Mezi 29 cizinci, které kolínská policie při incidentu kontrolovala, bylo 18 žadatelů o azyl.

K sexuálním útokům na ženy na Silvestra došlo podle helsinského policejního ředitele Ilkky Koskimäkiho ve finské metropoli nedaleko hlavního nádraží, kde se prý shromáždilo kolem tisíce žadatelů o azyl. Tři podezřelé z této skupiny policie zadržela, vzápětí je ale opět propustila.

"Slavili tam Silvestra," uvedl Koskimäki. "Většina z nich se chovala spořádaně," dodal. Na 15 mužů, kteří rušili veřejný pořádek, policie prý dohlížela. Na možné přečiny během novoročních oslav dostali finští policisté upozornění předem, mimo jiné od úřadu pro migraci. "Ve městě bylo více policistů, než kdy dříve," dodal policejní ředitel.

Šest mužů finští policisté vzali do vazby už před začátkem oslav, neboť prý měli podezření, že by mohli plánovat napadení. Na Nový rok je ale opět propustili. Tímto a podobnými kroky prý finská policie dokázala zabránit situaci, která se odehrála v Kolíně nad Rýnem. "Žádné spojení s tamními událostmi není, ale ten fenomén je velmi podobný," dodal Koskimäki.

O sexuálních útocích na ženy na Silvestra dnes informovala také švédská policie. Došlo k nim prý v 35tisícovém městě Kalmar na jihu země. Skupina mužů tu údajně na náměstí obklíčila postupně nejméně 15 žen a obtěžovala je. Dva muže, oba žadatele o azyl, už prý policie prostřednictvím tlumočníka informovala, že jsou podezřelí ze sexuální násilí. Další se policisté snaží vypátrat. "Víme, co se stalo v Německu, ale soustředíme se na vyšetřování toho, co se stalo v Kalmaru," odpověděl policejní mluvčí Johan Bruun na otázku, zda útoky v obou zemích něco spojuje.

Ojedinělé případy sexuálního násilí na ženách během novoročních oslav v uplynulých dnech hlásilo také Rakousko. K několika případům obtěžování ze strany cizinců došlo prý v Salcburku či ve Vídni. Podle ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové ale na rozdíl od Německa nemůže být v Rakousku řeč o "vlně" sexuálních násilných činů. Zda se na některém z nich podíleli žadatelé o azyl, ministryně neuvedla.

Asi dvě desítky útoků při novoročních oslavách zaznamenala policie také ve švýcarském Curychu. Po odpálení ohňostroje prý ženy někdo okradl a několik z nich zároveň sexuálně obtěžoval.

V návaznosti na informace o silvestrovských událostech v Kolíně nad Rýnem se Belgie dnes rozhodla zavést pro žadatele o azyl kurzy chování k ženám. Státní sekretář pro azyl a migraci Theo Francken tím chce prý zabránit podobnému scénáři v Belgii. Začít by měly už příští týden ve všech přijímacích střediscích pro utečence.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

Tchaj-wan

Proč právě Tchaj-wan jako první? Proč jste neobvolal dřív třeba naše sousedy? Chápu, že nevoláte Zemanovi, ale proč nezačít v Evropě? A máte nějaké spojení na amerického prezidenta? Chtěl byste se s ním jako prezident sejít? Zeman chtěl a nepovedlo se mu to. Ale to bylo ještě za Trumpa.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Němcová: Putin je tisíckrát horší než zemětřesení v Turecku

16:36 Němcová: Putin je tisíckrát horší než zemětřesení v Turecku

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) se po ničivém zemětřesení v Turecku a Sýrii pustila do kritiky rus…