Je to smutný příběh, hodnotila ekonomka Horská u Moravce ekonomické kroky vlády

10.05.2020 15:04 | Zprávy

Hosty druhé hodiny nedělních Otázek byli ekonomové Helena Horská, Filip Pertold a Luděk Niedermayer, jenž je zároveň europoslancem za TOP 09. Všichni tři se shodli na tom, že vláda Andreje Babiše (ANO) pomáhá lidem příliš málo. „Je to smutný příběh. My excelujeme především ve slibech,“ nešetřila Horská Babiše a jeho kolegy z vlády. Pertold a Niedermayer jí dali jasně za pravdu.

Je to smutný příběh, hodnotila ekonomka Horská u Moravce ekonomické kroky vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Detail tisícikoruny, ilustrační foto

Horská se prý už delší dobu věnuje tomu, že porovnává vládní sliby na téma, jak pomůže lidem v koronavirové krizi, a porovnává je s realitou, jak premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho kolegové lidem opravdu pomáhají.

„Je to velmi smutný příběh. Ten výsledný obrázek je smutný, protože ta slibovaná pomoc je vyšší. Když se porovnáme s ostatními státy, tak Česká republika exceluje v jednom – ve slibech. Ale výsledná čísla jsou smutná. Beru to spíše jako politické PR ve stylu ‚já dávám, já rozhoduju‘. A přitom je to i pomoc, která jde ze zdrojů EU. O tom se také často nemluví,“ upozornila Horská s tím, že vláda slibuje, jak do ekonomiky napumpuje bilion korun, tedy jeden tisíc miliard, ale v praxi zatím vydala na pomoc asi dvacet dva miliard.

Zdůraznila, že každý den stojícího hospodářství stojí naši ekonomiku den co den tři až čtyři miliardy korun. Vláda by proto skutečně měla podnikatelům pomoct, protože sama dobře ví, že ekonomiku zastavila svými opatřeními ona sama. V praxi  je to ale tak, že podnikatelé musejí dokládat, že na pomoc mají nárok, a stát na ně ještě posílá kontroly.

Pertold dal dámě jednoznačně za pravdu. „Pokud se stát nevzpamatuje, nepodpoří víc ekonomiku, nerozšíří kurzarbeit, tak ta krize tady s námi bude velmi dlouho,“ varoval Pertold s tím, že když už vláda zavedla např. kurzarbeit, tak ho okopíruje z Německa, kde stát skutečně firmám pomáhá, když za jistých okolností dává zaměstnavatelům až 100 procent náhrady na mzdy. To se v Česku neděje.

Niedermayer dal svým předřečníkům za pravdu. Zdůraznil, že pomoc vydáváme příliš pomalu v porovnání se Švýcarskem či Rakouskem. Česká vláda volí příliš byrokratický přístup a často odmítá pouštět na veřejnost informace, s nimiž by experti mohli pracovat a vládě pomoct.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nešťastný den Nerudové. „Poučení“ hned po dvou tweetech

21:37 Nešťastný den Nerudové. „Poučení“ hned po dvou tweetech

Dva příspěvky publikovala europoslankyně Danuše Nerudová během posledních hodin na sociální sítě. V …