Je to špatné, Amerika mě zklamala. Primitivní, útočí na nejspodnější city, lamentovala Jiřína Šiklová nad Trumpem

01.02.2017 15:41

Více než půl hodiny trvající rozhovor poskytla Českému rozhlasu socioložka a publicistka Jiřina Šiklová. Mimo jiné se v něm probíralo zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Je to špatné, Amerika mě zklamala. Primitivní, útočí na nejspodnější city, lamentovala Jiřína Šiklová nad Trumpem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiřina Šiklová
reklama

Šiklová přiznala, že zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem ji překvapilo. „Protože jsem se domnívala, že přece jenom Amerika není... No, dělala jsem si o nich větší iluze. To, že jeho kampaň, takhle primitivně vedená opravdu na nejspodnější city člověka, dobře pro něj dopadla, tak to mě trošku zklamalo,“ uvedla s tím, že šlo v případě Trumpa o populismus velkého ražení. „Ale jak je vidět, je to úspěch,“ podotkla. „To je podle mne trochu špatné, protože ten, kdo se snaží takto podbízet veřejnému vkusu, dost těžko potom může ukazovat cestu,“ myslí si Šiklová.

Souhlasí s tvrzením, že populismus se ve světě šíří. „Dělají to média. Protože lidé si zvykli sledovat věci v přímém přenosu, oni jsou stále účastníky,“ podotkla.

Nedomnívá se, že by prezident Trump byl tak primitivní, jako byl v kampani. „Stejně jako se nedomnívám, že náš prezident je tak primitivní, jak byl v té kampani. Ale snaží se oslovit za každou cenu určité voliče, a ono se to daří. Protože jsou to přímé volby, jde o to, získat ty lidi, kteří se chtějí více při volbách pobavit nebo to berou trochu jako fotbalový zápas, než že by uvažovali, že je to rozhodnutí pro celý kontinent v případě Ameriky, v případě našem pro celou zemi.“

Uvedla také, že politik mluvící k lidem prostřednictvím médií nebo na náměstí se někdy mění v herce. „Herec je někdo, kdo opravdu hraje roli. Ten politik by neměl hrát roli. Když tak by si to měl aspoň uvědomovat,“ myslí si Šiklová.

Odpovídala také na to, zda si myslí, že Donald Trump může překvapit. „Bude určitě střízlivější než v tom, co prováděl v kampani,“ uvedla Šiklová.

Celý rozhovor je ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…