Je to vlastně dobrá zpráva? Islámský stát potlačil al-Káidu

29.06.2015 12:18

Islámský stát, který je z velké části dílem pohrobků iráckého diktátora Saddáma Husajna, převálcoval kdysi nejslavnější teroristické hnutí. Al-Káida sice dál existuje, ale hraje už jen druhé housle. Informoval o tom server Novinky.cz s odkazem na obsáhlou reportáž britského listu The Guardian.

Je to vlastně dobrá zpráva? Islámský stát potlačil al-Káidu
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu

Podle jordánského kazatele Abú Katady a jeho palestinského souputníka Muhammada al-Makdísího už al-Káida není funkční organizací poté, co ji IS vnitřně rozložil. Makdísí, který považuje vůdce al-Káidy Ajmana Zaváhrího za svého přítele, soudí, že za propadem jeho teroristického hnutí stojí chabá organizace.

Katada dodává, že Zaváhrí je „izolován“ a jeho hnutí prohrává v propagandistické i ve skutečné válce s IS. Kazatel nyní doporučuje, aby se teroristické hnutí zaměřilo na humanitární aktivity, podobně jako palestinský Hamás.

Mladí bojovníci chtějí krev a výbuchy

Jenže mladé bojovníky nijak neláká dohled na nemocnice či uklízení odpadků. „Chtějí akci, chtějí krev a výbuchy. Čekají, že al-Káida něco udělá, a ona nedělá nic,“ vysvětlil společník obou kleriků, džihádistický lékař Munif Samara.

Lidé jako bývalý šéf Saddámovy letecké rozvědky Hadží Bakr postavili do čela budoucího IS dnešního „chalífu“ Abú Bakra al-Bagdádího. Ten byl sice bezvýznamný, hodil se však jako islamistická „výkladní skříň“ – jeho rodina má prý vazby na proroka Mohameda, a co je hlavní, on sám nebyl baasista. Saddámovi pohrobci prý také zajistili, že dnes není ve vedení IS ani jediný člověk spjatý se sítí al-Káida.

Celý text je ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…