Je to zlé. Velký kus Itálie v karanténě. A chystají se další opatření

08.03.2020 11:59

Italský premiér Giuseppe Conte podepsal dekret o karanténě vůči více než šestnácti milionům lidí v severní Itálii, aby zabránil šíření nového typu koronaviru. Za nedodržení karantény hrozí pokuta, podobně jako v Česku, informuje iDNES.cz.

Je to zlé. Velký kus Itálie v karanténě. A chystají se další opatření
Foto: Repro ČT24
Popisek: Italský premiér Conte v rozhovoru pro ČT24

Přísná karanténa by měla platit do začátku dubna. Vládní vyhláška uzavírá Lombardii a dalších jedenáct provincií na severu Itálie. V dokumentu se píše, že je nutné „absolutně zabránit jakémukoli pohybu z oblasti i do ní“. Rozsáhla oblast zahrnuje i metropoli země Milán a Benátky.

Anketa

Je Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví?

77%
19%
hlasovalo: 19329 lidí

Vyhláška především nařizuje izolaci Lombardie. Karanténa by se měla dotknout čtrnácti provincií – Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro a Urbino, Benátky, Padova, Treviso, Asti a Alessandria. Kdo nebude tento zákaz respektovat, hrozí mu až tři měsíce vězení a pokuta v řádu stovek eur. 

Conteho dekret vyvolal protesty guvernérů dotčených oblastí. V celé zemi se ruší sportovní akce pro veřejnost, pozastaven je provoz zábavních a kulturních zařízení včetně divadel, muzeí, knihoven. Bary a restaurace jsou povinny zajistit minimálně metrovou vzdálenost mezi návštěvníky. Otvírací hodiny mají být omezeny od šesté ráno do šesté večer. Stejně tak bohoslužby se musí organizovat bez většího počtu lidí, kteří nesmí být vzájemně blíž než na jeden metr. Lidé by také neměli chodit k lékařům a do nemocnic, vláda doporučuje kontaktovat lékaře telefonicky nebo e-mailem. 

Karanténa počítá s uzavřením středně velkých a velkých obchodních center. Výjimku by měly dostat lékárny a prodejny potravin. Stopku dostanou i tělocvičny, bazény, wellness centra nebo lázně. Opatření zakazuje svatby a také pohřby.

V Itálii v důsledku karantény konči i lyžařská sezóna. Vleky a lanovky ve všech střediscích zůstanou uzavřené. Lombardie je přitom největší a nejvýdělečnější italský region, který se podílí na pětině hrubého domácího produktu.

Itálie je po Číně nejhůře dotčenou zemí nemocí COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje. Počet infikovaných novým typem koronaviru za posledních 24 hodin v Itálii vzrostl o 1247 případů. V zemi je tedy celkem 5883 nemocných. Nemoci COVID-19 podle nové bilance italských úřadů podlehlo dalších 36 lidí, choroba si zde vyžádala 233 životů. Přes 500 lidí se úspěšně vyléčilo, připomněl deník Corriere della Sera.  


 

Koronavirem se nakazil jeden z italských čelných politiků Nicola Zingaretti, lídr Demokratické strany a člen vládní koalice. „Tak to přišlo,“ oznámil ve videu na Facebooku. Dodal, že dodržuje všechna nařízení úřadů a je v domácí karanténě.

Během nočního projevu k národu premiér Conte uvedl, že „nejde o žádný absolutní zákaz pohybu“. Úřady podle něj dovolí lidem opustit oblasti a vstoupit do ní jen v případě nouze a urgentních pracovních a zdravotních záležitostí. V sobotu večer šéf italské civilní ochrany Angelo Borrelli avizoval, že italská vláda se ještě ten samý den chystá vydat nová opatření, která mají zamezit šíření viru v zemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …