Je výběrové řízení na nového provozovatele mýta tak čisté, jak tvrdí ministr Ťok? Kapsch se každopádně tendru nebojí

25.10.2017 13:50

I když mýtný tendr se v těchto volebních i povolebních dnech dostal až na okraj veřejného zájmu, mezi ministrem dopravy Ťokem a provozovatelem českého mýta, rakouskou firmou Kapsch, to doslova vře. Na kritiku Ministerstva dopravy uveřejněnou minulý týden v Právu, kdy ministr dopravy Ťok kritizuje Kapsch za snahu znemožnit řádné výběrové řízení a obviňuje jej, že se tendru bojí, a proto se snaží neustále poukazovat na jeho chyby, dnes rázně zareagoval generální ředitel českého Kapsche Karel Feix. Některé jeho argumenty, které mohou být zajímavé i pro čtenáře Parlamentních listů, vybíráme.

Je výběrové řízení na nového provozovatele mýta tak čisté, jak tvrdí ministr Ťok? Kapsch se každopádně tendru nebojí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok
reklama

„Podle pana Ťoka jsme prý – a opakuje to, kudy chodí – odpůrci transparentního mýtného tendru. Jistě, pohádka o zlém Kapschi vždycky zabere, jen kdyby neměla zásadní logické trhliny. Posuďte sami, vážení čtenáři,“ začíná rázně svůj příspěvek Karel Feix. Kapsch podle něj loni vyšel jako dlouholetý spolehlivý partner ČR státu maximálně vstříc, když se ministr Ťok snažil sjednáním dodatků na poslední chvíli zachránit nepřerušené provozování mýta. „Snížili jsme provozní náklady na luxusních 15 procent, aby mohl být za hrdinu. A především jsme přistoupili na otevření citlivých střev stávajícího systému dalším soutěžitelům, čímž jsme právě my umožnili vypsání tendru, a dobrovolně se připravili o možnou výhodu v něm. Opakovaně jsme varovali pana Ťoka, aby na ministerstvu nebrali na lehkou váhu zacházení s citlivými informacemi o živém mýtném systému. A to v době celosvětově zvýšených hackerských útoků. Podle dodatku měli dát dokumentaci o systému k nahlédnutí pouze kvalifikovaným uchazečům vzešlým z prvního kola, například formou data roomu. Ministerští se rozhodli rozdávat ji komukoliv z ulice hned po zahájení tendru. Vystavili tak vlastní mýtný systém riziku všemožných útoků. Přijme ministr zodpovědnost za případné problémy?“ ptá se podle všeho oprávněně Karel Feix, generální ředitel Kapsche. 

„Ministr Ťok vše bagatelizuje a paradoxně nám vyčítá, že využíváme právních nástrojů, abychom ochránili majetek státu, ačkoliv by to měl dělat on. Kapsch nebojuje proti tendru, staráme se o stávající mýtný systém. Ostatně antimonopolní úřad se naším podnětem seriózně zabývá. Chtějí snad na ministerstvu obvinit i tento nezávislý orgán z komplotu proti tendru? Opravdu si ministerstvo troufá mluvit o transparentním tendru? Podívejme se na něj očima veřejnosti, pod jejíž kontrolou by mělo řízení probíhat. Od vyhlášení tendru ministerstvo mlčí. Nebýt médií, nevíme ani o čtyřech přihlášených. Nepublikovalo, jakými zkušenostmi a referencemi se jednotliví zájemci o mnohamiliardovou zakázku chlubí. Zákon o zadávání zakázek jim přitom transparentnost umožňuje. A tak nikdo netuší, co se v útrobách úřadu právě odehrává. Proč ještě neskončilo první kolo tendru? Proč musí úřad hned tři soutěžitele obesílat bůhvíjakými žádostmi. Kapsch přitom nic doplňovat nemusí. 

A to je další důvod, proč se tendru nebojíme. Kapsch je globální mýtný lídr, účastní se desítek tendrů a v mnoha vítězí svou zkušeností a kvalitními řešeními. Naposled třeba minulý týden v Bulharsku, kde jsme uspěli i před našimi tuzemskými rivaly, slovenským a maďarským mýtným provozovatelem. Nejsme z tendru nervózní, nervózní by měl být daňový poplatník. Současný tendr totiž není ani transparentní, ani technologicky neutrální, a už vůbec ne ekonomicky smysluplný pro státní kasu. Staví se proti němu prakticky všichni, od starostů a hejtmanů, přes akademiky či poradce Deloitte, tripartitu, Hospodářskou komoru, Svaz průmyslu a dopravy či Asociaci malých a středních podniků; ministr však protesty vydává za důkaz kvalitní připravenosti zadání. Dřív nebo později všechny dožene ekonomická realita zpackaného tendru. Stávající představitelé resortu rezignovali na přístup dobrého hospodáře ke správě státního majetku. Možná vedeni touhou po politických bodech, možná kvůli jiným zájmům připravili tendr, který bude pro občany znamenat vyhození stávající mýtné investice do koše a vynaložení zbytečných miliard do nového systému,“ zdůrazňuje na závěr svého kritického příspěvku k výběrovému řízení na provozovatele českého mýta generální ředitel českého zastoupení rakouské firmy Kapsch, Karel Feix. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

16:11 Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Opatření proti covidu evidentně nemají logiku, říká komentátor Tomá…