„Podle pana Ťoka jsme prý – a opakuje to, kudy chodí – odpůrci transparentního mýtného tendru. Jistě, pohádka o zlém Kapschi vždycky zabere, jen kdyby neměla zásadní logické trhliny. Posuďte sami, vážení čtenáři,“ začíná rázně svůj příspěvek Karel Feix. Kapsch podle něj loni vyšel jako dlouholetý spolehlivý partner ČR státu maximálně vstříc, když se ministr Ťok snažil sjednáním dodatků na poslední chvíli zachránit nepřerušené provozování mýta. „Snížili jsme provozní náklady na luxusních 15 procent, aby mohl být za hrdinu. A především jsme přistoupili na otevření citlivých střev stávajícího systému dalším soutěžitelům, čímž jsme právě my umožnili vypsání tendru, a dobrovolně se připravili o možnou výhodu v něm. Opakovaně jsme varovali pana Ťoka, aby na ministerstvu nebrali na lehkou váhu zacházení s citlivými informacemi o živém mýtném systému. A to v době celosvětově zvýšených hackerských útoků. Podle dodatku měli dát dokumentaci o systému k nahlédnutí pouze kvalifikovaným uchazečům vzešlým z prvního kola, například formou data roomu. Ministerští se rozhodli rozdávat ji komukoliv z ulice hned po zahájení tendru. Vystavili tak vlastní mýtný systém riziku všemožných útoků. Přijme ministr zodpovědnost za případné problémy?“ ptá se podle všeho oprávněně Karel Feix, generální ředitel Kapsche.
„Ministr Ťok vše bagatelizuje a paradoxně nám vyčítá, že využíváme právních nástrojů, abychom ochránili majetek státu, ačkoliv by to měl dělat on. Kapsch nebojuje proti tendru, staráme se o stávající mýtný systém. Ostatně antimonopolní úřad se naším podnětem seriózně zabývá. Chtějí snad na ministerstvu obvinit i tento nezávislý orgán z komplotu proti tendru? Opravdu si ministerstvo troufá mluvit o transparentním tendru? Podívejme se na něj očima veřejnosti, pod jejíž kontrolou by mělo řízení probíhat. Od vyhlášení tendru ministerstvo mlčí. Nebýt médií, nevíme ani o čtyřech přihlášených. Nepublikovalo, jakými zkušenostmi a referencemi se jednotliví zájemci o mnohamiliardovou zakázku chlubí. Zákon o zadávání zakázek jim přitom transparentnost umožňuje. A tak nikdo netuší, co se v útrobách úřadu právě odehrává. Proč ještě neskončilo první kolo tendru? Proč musí úřad hned tři soutěžitele obesílat bůhvíjakými žádostmi. Kapsch přitom nic doplňovat nemusí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas