Jen za rubly, sekl Putin. A děje se víc. V tichosti

24.03.2022 10:45

Kurz rublu byl nedávno kvůli sankcím Západu ve volném pádu. Včera ovšem Vladimir Putin oznámil, že země nepřátelské Rusku budou muset za plyn platit v rublech. A pád se zastavil. Německo, Itálie a Rakousko v rublech platit nechtějí, ale pro Bulharsko by to problém nebyl, informuje agentura Bloomberg. V mezičase Indie a Čína dále kupují ruskou ropu, akorát o tom příliš nemluví. A v USA šéf velké banky JPMorgan Chase apeluje na Bidena, aby Spojené státy vytvořily další Marshallův plán, produkovaly více plynu a více ho také vozily do Evropy.

Jen za rubly, sekl Putin. A děje se víc. V tichosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto

Anketa

Má NATO vyslat na Ukrajinu mírové sbory?

2%
97%
hlasovalo: 26591 lidí
Snaha finančně zničit ruský režim sankcemi pokračuje, velká diskuse se vede okolo ruské ropy a plynu. Olej do ohně nyní přilil prezident Putin, který oznámil, že země k Rusku nepřátelské za plyn budou muset platit v rublech. Což v praxi znamená, že by je tyto země musely kupovat od ruských bank nebo od ruské centrální banky. Podle agentury Bloomberg tak Putin de facto nutí zákazníky, aby rubl posílili.

Německo dle Bloombergu už prohlásilo, že se jedná o porušení podmínek smluv a hodlá se s ostatními členskými státy dohodnout, jak postupovat. A Itálie také uvedla, že není nakloněna platit v rublech, protože by to prý Rusku pomohlo obcházet sankce. Pro společnosti, které plyn nakupují od Gazpromu, by požadavek na placení v rublech mohl znamenat ohrožení dodávek plynu kvůli sporům a nutnosti přepracovat kontrakty. Evropa podle agentury od Ruska odebírá 40 % svého plynu a ještě teď se potýká s následky rekordních cen v zimě. Ceny plynu po Putinově prohlášení každopádně opět vystoupaly.

Do zemí nepřátelských Rusku proudí údajně 70 % veškerého ruského exportu plynu a minulý rok bylo 58 % plateb v eurech. Dalších 39 % v dolarech. Rakouská OMV například hodlá dále platit v eurech, protože smlouva s Gazpromem neuvádí, že by museli platit v rublech.

Putin už prý dal vládě za úkol, aby Gazprom začal pracovat na změnách současných smluv. Ale nehodlá měnit ceny, pouze měnu, ve které se bude za plyn platit. Zdůraznil, že Rusko bude dále zásobovat podle stanovených smluv v dohodnutém množství podle dohodnutých cen.

Bloomberg dále uvádí, že pro některé firmy by přechod na rubly byl možný. „Nejedná se o žádné ohrožení dodávek, ujistili jsme se, v Bulharsku je protistrana, která může zajistit transakci v rublech,“ uvedl státní podnik Bulgargaz, který odebírá plyn od Gazpromu. „Očekáváme různá neobvyklá opatření, ale tento scénář byl diskutován, takže zde s placením není spojené žádné riziko,“ dodal.

Jak jsme již informovali, ruskou ropu, o kterou nemají západní společnosti z reputačních  důvodů zájem, nakupují například Indové. Ovšem i Číňané, jak opět informuje agentura Bloomberg. Ti narozdíl od Indů neveřejně. A to jak státem vlastněné rafinérie, tak ty soukromé, které dle Bloombergu tvoří čtvrtinu všech zpracovatelských kapacit Číny.

O plyn se zajímají i v USA. Šéf americké banky JPMorgan Chase, Jamie Dimon se dle CNN sešel s prezidentem Bidenem a apeloval na něho, aby podpořil energetickou soběstačnost USA a Evropy a vytvořil jakýsi Marshallův plán. Podle Dimona by Spojené státy měly navýšit produkci zemního plynu, ovšem způsobem „odpovědným směrem k životnímu prostředí“, soustředit se na výstavbu dalších  terminálů pro zkapalněný plyn v Evropě, investovat do technologie výroby vodíku a také zachytávání uhlíku a zjednodušit systém povolení pro výstavbu nových větrných a solárních zdrojů energie. Nicméně, demokraté v Kongresu chtějí po Bílém domě, aby export ropy a plynu omezil kvůli nárůstu ceny v USA.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

19:55 Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

Jedním z těch, kdo se do Senátu téměř určitě nepodívá, je kandidát TOP 09 Zdeněk Šarapatka, bývalý r…