Jeroným Tejc odhalil v rádiu nepěkné věci o Sobotkovi a Chovancovi. Třeba ohledně církevních restitucí

04.04.2017 18:31

„Mé rozhodnutí překvapilo skutečně skoro všechny. Konzultoval jsem jej pouze s rodinou. Bál jsem se, aby mě někteří kolegové nepřesvědčili ke změně rozhodnutí,“ zmínil poslanec Jeroným Tejc (ČSSD), jenž se rozhodl minulý týden odejít z vrcholné politiky.

Jeroným Tejc odhalil v rádiu nepěkné věci o Sobotkovi a Chovancovi. Třeba ohledně církevních restitucí
Foto: archiv J. Tejc
Popisek: Předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD)
reklama

„Rezignoval jsem na možnost ucházet se v primárních volbách,“ řekl s tím, že své rozhodnutí skutečně neoznámil nikomu ze straníků. „O svém životě, o svém osudu rozhoduji sám a nevím, proč bych měl tyto věci konzultovat s někým jiným než se svými nejbližšími. Možná jsem tím spíš udělal Bohuslavu Sobotkovi a Milanu Chovancovi radost, mají stranu sami pro sebe,“ dodal.

„Řadě politiků by slušelo, kdyby v pravou chvíli dokázali odejít a nelpěli na své poslanecké židličce,“ dodal k tomu. 

Tři roky se pak podle svých slov snažil o změnu sociální demokracie, odchází v momentě, kdy nevnímá, že by k ní docházelo. „Mám pocit, že to stačilo, a nemám důvod se komukoliv vnucovat,“ řekl neúspěšný kandidát na prvního místopředu strany. „Řada lidí je zklamána, ale já v tuto chvíli nechci bojovat marný boj za změnu, které nejsem schopen dosáhnout. Po sjezdu jsem se neurazil, vnímal jsem to tak, že je to rozhodnutí delegátů,“ zmínil.

Tejc se do sporu s vedením strany dostával mimo jiné také kvůli církevním restitucím. „Každý politik, který jde do voleb, si musí rozmyslet, co slibuje před volbami. Není důvod neprosadit změnu v církevních restitucích. Není důvod nepodpořit zdanění církevních restitucí, které by alespoň částečně napravilo ‚dar‘, jenž dal stát církvím. Není to nic, co by bylo neprosaditelné. Koaliční smlouva navíc explicitně neobsahuje závazek, který by říkal, že se žádná změna neučiní,“ dodal.

A samozřejmě že přišla řeč i na lánskou schůzku. „Dnes už bych tam nejel. Nepovažuji však to, že jsem se setkal s prezidentem Zemanem v den voleb, za něco špatného. Možná nebylo správné to načasování. Prezident ale není bin Ládin a není to ani persona non grata v České republice. Tehdejší názor, že volby v roce 2013 byly neúspěchem a že nese zodpovědnost předseda strany, si ale ponechám,“ uvedl. 

„O tom, jak dopadnou volby letos, rozhodnou voliči. Účet se bude moci udělat až na podzim. Spousta vody uteče. Jestli sociální demokracie má, nebo nemá šanci vyhrát volby, je ve hvězdách,“ zmínil k současné předvolební situaci. „Nejsem odpovědný za volební kampaň, nemám na ni žádný vliv, a tak nebudu sdělovat, co si o ní myslím,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…