Jihočeský kraj má novou hejtmanku. Ivanu Stráskou z ČSSD

24.04.2017 16:38

Jihočeskou hejtmankou se má stát sociální demokratka Ivana Stráská, která tak v čele kraje nahradí svého stranického kolegu Jiřího Zimolu. Shodla se na tom dnes nová krajská koalice ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a Pro Jižní Čechy. Každý koaliční subjekt bude mít v krajské radě jednoho náměstka. Partneři podepíšou koaliční smlouvu ve středu, řekl ČTK lídr uskupení Pro Jižní Čechy Jiří Švec.

Jihočeský kraj má novou hejtmanku. Ivanu Stráskou z ČSSD
Foto: Archiv Ivany Stráské
Popisek: Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská
reklama

Nová koalice nahradí alianci ČSSD, ANO a Jihočeši 2012, která se před dvěma týdny rozpadla kvůli neshodám ohledně krajského zdravotnictví. Stráskou coby hejtmanku a vedení kraje patrně zvolí zastupitelé na svém mimořádném zasedání ve čtvrtek. Tam by také měl svou funkci složit dosavadní hejtman Zimola, který již dříve uvedl, že se o ni znovu ucházet nebude.

Pozici statutárního náměstka zaujme Josef Knot (Pro Jižní Čechy), který bude dohlížet na investice a rozvoj. Jaromír Novák z ČSSD se podle dohody stane náměstkem pro finance, náměstek z hnutí Jihočeši 2012 Pavel Hroch bude mít resort zemědělství a životního prostředí, náměstkem za KDU-ČSL pro školství a sociální věci bude Zdeněk Dvořák.

Uvolněným radním pro dopravu se stane Jiří Švec (Pro Jižní Čechy) a radním pro oblast veřejných zakázek Antonín Krák (ČSSD). Všechny koaliční subjekty potom nominují jednoho člena na pozici neuvolněného radního.

V zastupitelstvu bude mít nová koalice nejtěsnější většinu 28 mandátů z 55. Partneři se shodli na tom, že hodlají změnit systém odměňování ve vedení jihočeských nemocnic řízených krajem. Předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha v úterý uvedl, že dá svou funkci k dispozici. Nahradí jej bývalá ministryně zdravotnictví a nyní krajská zastupitelka Zuzana Roithová z KDU-ČSL. Právě otázka zdravotnictví vedla k pádu předchozí koalice. ANO kritizovalo fakt, že Bláha za své funkce ročně bere 7,2 milionu korun a nechává stavět pro hejtmana Zimolu rekreační dům v Lipně nad Vltavou. Zimola však nepřistoupil na to, že by Bláhu odvolal, protože jej považuje za schopného manažera. Dodal, že Jihočeské nemocnice patří mezi nejlepší zdravotní zařízení v republice.

Hejtman také už před časem uvedl, že domek v Lipně nad Vltavou Bláhovi už částečně zaplatil a zbytek mu uhradí po kolaudaci. Dodal, že na vše má dokumenty a nevidí ve svém chování jakékoliv pochybení.

Po rozpadu koalice se snažilo novou koalici vytvořit i hnutí ANO. Oslovilo rovněž KDU-ČSL, Jihočechy 2012 i Pro Jižní Čechy a navíc chtělo spolupracovat i s ODS. Většina politických subjektů ale dala přednost konkurenčnímu projektu a spolupráci s ČSSD. V jihočeském zastupitelstvu jsou po loňských podzimních volbách kromě výše zmíněných subjektů i komunisté.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…