Jiří Dienstbier brutálně zaútočil na Zemana. A Petr Honzejk dokonce dostal strach: Tohle už je občanská válka

18.11.2015 7:16

Velmi ostře se do prezidenta Miloše Zemana za jeho včerejší projev na Albertově pustil komentátor Petr Honzejk v dnešních Hospodářských novinách. Na sociální síti si pak ještě přisadil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Jiří Dienstbier brutálně zaútočil na Zemana. A Petr Honzejk dokonce dostal strach: Tohle už je občanská válka
Foto: Radim Panenka
Popisek: Shromáždění k výročí státního svátku 17.listopadu na Albertově

Podle komentátora šel z prezidentových slov strach. Zemanův projev byl totiž namířený hlavně proti nezanedbatelné části české společnosti, té, která má odvahu mít jiný názor než on. „Zeman označil sám sebe za hlas národa, čímž fakticky všechny, kdo s ním nesouhlasí, z národa vyloučil,“ tvrdí Honzejk.

Celý text Petra Honzejka je ZDE

A připomíná, že z historie víme, že společenské katastrofy vždy začínaly tak, že jedna část společnosti označila část jinou za méněcennou. „Přesně to prezident nyní dělá. Zatímco dosud společnost ‚jen‘ pasivně rozděloval, nyní přistoupil k aktivní segregaci,“ uvedl s tím, že to, kdo se má bát, se dalo vyčíst z transparentů nad hlavami Zemanova nadšeného publika.

„Jsou to ti, kdo jsou, byť jen minimálně, vstřícní k uprchlíkům, ti, kteří se nedomnívají, že platí heslo ‚co muslim, to terorista‘, ti, kdo si zakazují myslet v termínech kolektivní viny. Ti, kdo v duchu ústavy demokratického Česka hájí náboženskou svobodu, nekřičí, že nějaké konkrétní náboženství v Česku nechtějí,“ píše Honzejk s tím, že pokud měl prezident vše důkladně rozvážené předem, šlo bezmála o vyhlášení studené občanské války. „A instalaci sebe samého do čela jedné ze znepřátelených stran,“ podotkl Honzejk.

Svoboda zpravidla mizí za nadšeného potlesku davu

Na druhou stranu přiznává, že s prezidentem nyní pravděpodobně souhlasí většina Čechů, což mu dodává sílu a demokratickou legitimitu. „Proto je dobré si připomenout, že 17. listopad je nejen dnem boje za demokracii, ale také za svobodu. A ta, jak víme, zpravidla mizí za nadšeného potlesku davu,“ uzavřel Honzejk své zamyšlení.

Poměrně nevybíravě se na adresu Zemana vyjádřil jeho dlouholetý oponent, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Miloš Zeman prý včera překročil veškeré meze. „Stoupl si na pódium vedle výkvětu současné extremistické scény a sdělil ‚svému‘ národu, že fašismus nemá nazývat fašismem, islamofobii islamofobií, rasismus rasismem a xenofobii xenofobií,“ napsal Dienstbier na svůj facebookový profil.

Celý text příspěvku ministra Jiřího Dienstbiera na sociální síti:

Miloš Zeman dnes překročil veškeré meze. Stoupl si na pódium vedle výkvětu současné extrémistické scény a sdělil "svému" národu, že fašismus nemá nazývat fašismem, islamofobii islamofobií, rasismus rasismem a xenofobii xenofobií.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…