Jiří Pehe: Klausova verze státu je odpudivá, měl by vysvětlit odmítání integrace

23. 9. 2012 10:15

Prezident Václav Klaus vidí coby alternativu k evropské integraci jakousi organizaci suverénních národních států. Podle politologa Jiřího Pehe by ale měl hlavně vysvětlit, jaký stát občanům jako alternativu k evropské integraci vlastně nabízí. Protože v současné podobě je stát dost odpudivý, a to nikoliv zásluhou integrace, nýbrž navzdory této integraci, míní Pehe.

Jiří Pehe: Klausova verze státu je odpudivá, měl by vysvětlit odmítání integrace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus
reklama

Podle politologa víme, že dle Klause evropská integrace českému státu bere jeho suverenitu. A víme, že zdůrazňuje jakési zaručeně naše, i když nikdy přesně nedefinované národní zájmy.

Stát coby jedno velké zklamání

Ve světle otrav alkoholem a dalších četných selhání českého státu by měl Klaus vysvětlit, co tak výjimečného vlastně právě náš stát ve srovnání s Evropou nabízí. „Zatímco svět jistě oželí nějaký další Klausův myšlenkový výboj na téma globálního neoteplování nebo zhoubného evropeismu, občanům státu, jehož je hlavou, by nepochybně pomohlo, kdyby jim vysvětlil, proč by měli evropskou integraci vyměnit za „suverénní“ stát, který by se neměl do ničeho plést, protože to nemůže dopadnout dobře,“ píše Pehe na svém blogu.

Mnoho lidí totiž podle něj může mít v současné metylové kalamitě naopak oprávněně pocit, že problémem může být opakované státí selhávání, ba že je sám jedním velkým selháním.

Pehe vidí Česko jako stát ovládán zákulisními skupinami, které drží v šachu politiku a státní správu, v němž se pravidelně důležité iniciativy a investice mění ve fiaska, a v němž se na všech úrovních bezostyšně krade, kde se dokonce i maturity mohou změnit v absurdní dobrodružství.

Řádění mafiánského kapitalismu

„Stát, který Klaus nabízí jako alternativu k evropské integraci, je ve své současné podobě dost odpudivý, a to nikoliv zásluhou integrace, nýbrž navzdory této integraci,“ myslí si politolog Pehe s tím, že pokud by chtěl prezident skutečně přesvědčit občany, že lepším řešením než integrace je uzavřít se za branami státu, musel by nabídnout nějakou jinou vizi státu než tu, v níž je stát to, co zbude po řádění mafiánského kapitalismu.

„Žití v takovém státu se dost podobá kocovině. Navíc se to týká jen těch, co mají štěstí, že pančovanou mízu našeho státu zatím přežili,“ uzavírá Pehe.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vždyť nemocnice jsou plné! Hostinský jde proti kolegům, tvrdě a jasně

19:17 Vždyť nemocnice jsou plné! Hostinský jde proti kolegům, tvrdě a jasně

Iniciativa Chcípl PES chce z některých hospod udělat politické buňky a vytvořit tak prostor k jejich…