Joch: V Rumburku to nezvládl starosta. Z konfliktu se udělal rasismus

06.09.2011 11:01

Podle Romana Jocha, poradce premiéra v oblasti lidských práv, situaci v Rumburku nezvládla hlavně tamní politická moc. Starosta Jaroslav Sykáček a poslanec Jaroslav Foldyna se snažili na hospodské rvačce získat politické body a udělali z toho rasismus.

Joch: V Rumburku to nezvládl starosta. Z konfliktu se udělal rasismus
reklama

Sever Čech se nějakou dobu potýká s problematikou soužití starousedlíků s tamními Romy. "Důležité je zdůraznit, že situace v jednotlivých městech Šluknovského výběžku je odlišná," zdůraznil Joch pro server Týden.cz. Dobrá je prý situace v obcích, které spolupracují s Agenturou pro sociální začleňování. To Joch velmi podporuje.

"V Novém Boru došlo k nejdrastičtějšímu případu - útoku mačetami na hosty baru. Přesto se tam situace nevyhrotila, žádný pokus o pogrom proti romské populaci nenastal, naopak tam demonstrovaly matky proti násilí," popsal. "Druhý extrém je Rumburk, kde došlo k normální hospodské rvačce a udělala se z toho rasová problematika."

V Rumburku to podle Jocha nezvládli hlavně politici. "Starosta Jaroslav Sykáček spolu s poslancem Jaroslavem Foldynou trochu nešťastně uspořádali demonstraci, kterou zneužili neonacisté. Takže tam se to starostovi vymklo z rukou."

Sledujeme téma Romové a Romové v Novém Boru a Romové v Rumburku

Komplexně se tam selhalo. Premiér se zachoval správně

Prvně selhali ti, kteří se zločinů dopustili. "To je prostě neodpustitelné," podotkl Joch. "Ať už je člověk v jakékoli nouzi, vždycky má možnost nestát se zločincem. Selhaly ovšem i místní autority, především v Rumburku, kde se na protiromské vlně snažila místní správa získat sympatie, a tím pádem umožnila infiltraci neonacistů. A selhali samozřejmě i neonacisté, kteří se snaží lacině brojit proti Romům, a tak sami sebe legitimizovat v očích společnosti."

Že jeho šéf, premiér Petr Nečas nijak nezasáhl, ačkoli ho místní i Romové opakovaně žádali o pomoc, považuje Joch za správné. "To, co kritici premiérovi vytýkají, je přesně ten omyl, kterého se dopustili starosta Sykáček a poslanec Foldyna, když chtěli skórovat snadné politické body," řekl s tím, že s Nečasem o situaci nehovořil. "Byla by chyba nedržet se neutrálního přístupu státu ve smyslu 'padni komu padni' a 'rovný přístup ke všem'."

Čtěte:

Senátor Čunek už zase o Romech, binci a ohních na náměstích

Na akci proti Romům se zatýkalo. Nedráždit, prosí policii odborník

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

20:44 Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

„Přišel mi dopis smrti od České televize,“ píše na své facebookovém profilu novinářka Barbora Koukal…