Evropa se podle Jourové snaží připravit na energetickou krizi. „Děláme maximum. V březnu jsme vydali strategii, se kterou souhlasily všechny státy, měly by zajistit 80% naplnění zásobníků. Připravila se řada dalších opatření, abychom se nemuseli bát zimy, která přijde. A také opatření dlouhodobějšího charakteru. Největší cíl je odstřihnout se od ruských dodávek plynu a ropy,“ uvedla.
Česká vláda chce mít do konce srpna speciální tarif na energie pro slabší domácnosti a některé firmy. Nebylo by jednodušší, aby česká vláda přejala doporučení Evropské komise? „Evropská komise státům navrhla celý vějíř opatření, buď si státy tyto návrhy berou, nebo jsou kreativní a hledají řešení, která lépe vyhovují jejich státnímu systému. Sice tu máme společný trh, ale věci týkající se energetiky a elektřiny jsou závislé hodně na státní politice,“ nechtěla zprvu Jourová postup české vlády v této oblasti více hodnotit.
- Celý pořad najdete ZDE
S řešením energetické krize má vládě ČR pomoci nově navržený tzv. státní obchodník s energiemi. Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Jourová připomíná, že Evropská komise jedním ze svých opatření, která mají zamezit velkým problémům s energiemi v EU, dává možnost dobrovolného společného nákupu energií a dodávek zkapalněného plynu od jiných dodavatelů než je Rusko.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.