O Věře Jourové se mluví v souvislosti s postem ministryně pro místní rozvoj a ona potvrdila, že by takovou nabídku přijala. „Ano, mluví se o mně. Zvlášť po zkušenosti ze sněmovny v prvních dnech bych si pro sebe představovala něco akčnějšího. A myslím, že toto ministerstvo bude hodně akční,“ uvedla Jourová.
První místopředsedkyně ANO už na tomto ministerstvu působila, a to v pozici náměstkyně. Jenže v roce 2006 byla kvůli podezření z korupce měsíc ve vazbě a ministerstvo opustila. Soud ji nakonec osvobodil. Právo se dotazovalo, zda by svůj návrat do úřadu vnímala jako satisfakci.
„Byla by to určitá satisfakce, ale i velmi bizarní situace. Několik let jsem měla na ministerstvo nepsaný zapovězený přístup, byla jsem stíhaný člověk. Musela jsem přestat v ČR podnikat a jít do zahraničí. A z Rumunska jsem se dívala, jak to tady v evropských fondech jde špatně,“ říká ke svému možnému návratu s tím, že na některé kolegy se těší. „Já jsem pozitivní,“ ujistila Jourová.
Spor o Zaorálka
Prezident Miloš Zeman se netají tím, že nechce, aby sociální demokrat Lubomír Zaorálek zastával post ministra zahraničních věcí. Právo zajímalo, zda si Věra Jourová myslí, že Ústava prezidentovi umožňuje navrženého kandidáta odmítnout. „Prezident má pravomoc jmenovat vládu, ale není nikde psáno, že to je jeho povinnost. Má se za to, že prezident vezme nominace, které mu budou dány, a jmenuje. Taková je zvyklost. V případě, že to nebude chtít někdo udělat, tak s ním nikdo nepohne, není na to žádná páka,“ domnívá se Jourová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr