Jourová hodlá přesvědčovat své ANO, aby podpořilo kvóty pro ženy

15. 12. 2014 12:53

Evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová se bude jednou za čtvrt roku scházet s českou vládou, aby ji informovala o evropských záležitostech a žádala o podporu pro své návrhy. Česká eurokomisařka to dnes řekla novinářům po prvním setkání s bývalými kolegy z vlády od doby, co se ujala funkce v Bruselu. Ministry z domovského hnutí ANO chce přesvědčit, aby podpořili směrnici EU o zastoupení žen v dozorčích radách, kterou česká vláda především kvůli nesouhlasu ANO nepodpořila.

Jourová hodlá přesvědčovat své ANO, aby podpořilo kvóty pro ženy
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministryně Věra Jourová

Návrh na zavedení kvót předloni v Evropské komisi prosadila tehdejší eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová a "zdědila" ho teď Jourová. Podle záměru měli muži či ženy v dozorčích a správních radách velkých firem, jejichž akcie se obchodují na burze, obsadit nejméně 40 procent křesel. Stanovenou hranici by měly státní podniky dosáhnout v roce 2018, soukromé o dva roky později. V EU by se opatření nejspíš dotkla asi 5000 firem, v Česku podle Jourové sedmi až osmi.

"Je to jedna z věcí, u kterých jsem dnes ráno vládu požádala o podporu, pro kterou si přijdu někdy během dalších šesti měsíců, protože bych se ráda v té věci posunula," uvedla Jourová. Bude se snažit získat také podporu Německa, Nizozemska a dalších zemí. Tato jednání by se měla uskutečnit během ledna a února, aby partnery přesvědčila do březnové rady v Rize.

Hnutí ANO bylo dlouhudobě proti kvótám

Připustila přitom, že v Česku chce primárně jednat s ministry za hnutí ANO, jehož byla donedávna první místopředsedkyní a které na rozdíl od ČSSD směrnici odmítá. "Já jsem na to byla připravená, že může nastat tato situace, protože hnutí ANO bylo dlouhodobě proti takzvaným kvótám," uvedla eurokomisařka. Na setkání s bývalými stranickými kolegy se prý těší.

To, že se nesnažila změnit názor ANO a dalších odpůrců unijní směrnice už dříve, nepovažuje za chybu. "Věděla jsem, že je tam širší nesouhlas a že to bude chtít svůj čas. A ten jsem si chtěla dopřát i ve vztahu k České republice," poznamenala.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cáklo

13:55 Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cáklo

Současný šéf ČSSD Jan Hamáček dostal nominaci na předsedu strany v krajích, kde se to čekalo, napřík…