Jourová u Filipa Horkého: Lidé mi píší, že jsem zrádce. Žádné problémy s demokracií v EU nevidím. Chtěla bych tu euro, protože hodně cestuji

6. 6. 2017 16:13

Eurokomisařka Věra Jourová odpovídala na otázky diváků internetové televize DVTV. Prozradila, zda by sama za sebe přijala euro, jak se dívá na údajný nedostatek demokracie v evropských institucích a kde je pravda, když někdo tvrdí, že „nám to nařídil Brusel“.

Jourová u Filipa Horkého: Lidé mi píší, že jsem zrádce. Žádné problémy s demokracií v EU nevidím. Chtěla bych tu euro, protože hodně cestuji
Foto: Daniela Černá
Popisek: Věra Jourová

Hned v úvodu rozhovoru s moderátorem Filipem Horký dáma Čechům, Moravanům a Slezanům doporučila, aby velmi zvážili přijetí eura v této zemi. Byť do toho nechce ekonomům mluvit, osobně by uvítala, kdyby se v Česku neplatilo korunou, ale eurem, protože studie ukazují, že výhody přijetí eura převažují nad nevýhodami.

„Já vidím velké výhody, pokud stát má euro. Jednak pro export, jednak je tu určitá stabilita měny a jednak pro samotné občany, protože já sama hodně cestuji, takže je pro mě výhoda, když je možnost platit eurem,“ poznamenala eurokomisařka.

Nemluvě o tom, že jsme se k tomu zavázali při vstupu do Unie, takže jednoho dne by se to prostě stát mělo. Když Češi v referendu hlasovali o vstupu do EU, akceptovali tím i fakt, že jednou euro mít budeme. Jen musí být náš stát ve vhodné kondici, a kdy bude ve vhodné kondici, rozhodnou politici. Dnes již bývalý ministr financí a šéf hnutí ANO, jehož místopředsedkyní Jourová byla, zatím přijetí eura odmítá a česká eurokomisařka v tom nevidí problém, protože musíme myslet i na to, že země eurozóny fungují na principu jeden za všechny a všichni za jednoho. Pokud se jedna země dostane do ekonomických problémů, ostatní jí pomohu.

Jourová také uznává, že by EU mohla být pro voliče čitelnější, srozumitelnější. Evropští politici by se měli snažit srozumitelně vysvětlovat, co dělají. Ale důrazně odmítá, že by Unie trpěla demokratickým deficitem. Lidé, kteří si na to stěžují, by možná měli chodit k volbám do Evropského parlamentu a hned by té demokracie bylo víc.

„Já sama jako komisařka si myslím, že jsem prošla docela tvrdým sítem. Já sama jsem do této pozice prošla jako ministryně, do které jsem se dostala z voleb, na eurokomisařku mě vybrala vláda, která vzešla z voleb, a byla jsem v Evropském parlamentu grilována lidmi, kteří vzešli z voleb,“ popsala svou situaci dáma.

Nelíbí se jí prý ani to, jak se mnozí evropští politici stavějí k Evropské unii. Odmítá tvrzení, že Brusel něco nařídil českým, polským či jiným politikům. V práci je to tak, že čeští politici sedí u stolu, když se jedná o věcech, a mají právo říkat své názory. Důležité je, zda dokážou na svou stranu dostat nějaké partnery. Sami toho v EU mnoho nezmůžeme. Cokoli se ale v EU odhlasuje, musí napřed projít Evropskou komisí, Evropským parlamentem a jednáním ministrů členských států EU, takže Česká republika má řadu příležitostí ovlivňovat dění v Bruselu. Rozhodně to prý tedy není tak, že Brusel něco nařizuje. 

„Mně někdy lidi píšou, že jsem zrádce, že mě měli rádi, dokud jsem byla česká ministryně, ale teď pracuji pro ten zlý Brusel a zaprodala jsem se do té cizí mocnosti. Mě to hrozně mrzí a není to pravda,“ posteskla si dáma.

Může to prý být tím, že jsme si kdysi stěžovali na Vídeň, pak na Berlín, pak na Moskvu a teď je to Brusel. Další možností je, že lidé mají mnoho osobních problémů a na „Bruselu“ si jen chladí žáhu.

Jako eurokomisařka na ochranu spotřebitele, rovné příležitosti a spravedlnost má na starosti také otázku vězeňství. A stalo se jí, že za ní přišli někteří evropští politici a žádali ji, aby Brusel vydal peníze na rekonstrukci věznic. Proč o to žádali?

„Já jsem pod velkým tlakem z 11 států, abych zajistila peníze na rekonstrukci věznic. A ty jejich argumenty jsou: víte, ono to není populární, když my dáme peníze do věznic, tak budeme kritizováni, že je nedáváme do škol,“ popsala jednu typickou situaci Jourová.

Celý rozhovor naleznete zde.

Pár slov padlo také k debatě v Evropském parlamentu na téma svobody médií v Česku, kde přišel na přetřes Andrej Babiš jako politik, někdejší velký podnikatel a majitel novin v jedné osobě. Dnes oficiálně Agrofert ani média nevlastní, neboť je převedl do svěřeneckého fondu.

„Já jsem to považovala už za začátek ostré předvolební kampaně. A já musím říct, že to není poprvé, kdy to visí. Když bylo před volbami ve Španělsku, tak si tam španělští europoslanci vyříkávali velmi ostře věci mezi sebou,“ prozradila dáma.

V Česku je to teď podobné. Jourová prý cítila velký tlak na to, aby se Babiš projednával na půdě Evropského parlamentu, byť u některých svých kolegů s potěšením sledovala, že si chtěli „prát špinavé prádlo doma“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

14:19 „Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

Václav Klaus mladší opět naštval účastníky protestů Milionu chvilek pro demokracii. Neřekl nic novéh…