Jozef Banáš: Německo? Časovaná bomba. Mezi řečí vám Němci sdělí...

21.09.2017 14:00

Slovenský spisovatel, bývalý diplomat, vrcholový manažer a politik Jozef Banáš se v rozhovoru pro ParlamentnéListy.sk vyjádřil k situaci v Německu, ale vzkázal také něco slovenskému prezidentovi Andreji Kiskovi. „Demokracie je tehdy, když dodržujete pravidla, i když vás nevidí. Čím je víc věcí, které se zatajují, tím je mafiánštější stát,“ uvedl Banáš.

Jozef Banáš: Německo? Časovaná bomba. Mezi řečí vám Němci sdělí...
Foto: Jozef Hubel
Popisek: Jozef Banáš

Banáš jako znalec německého prostředí zaslal v minulosti dva otevřené dopisy kancléřce Angele Merkelové. Nyní, krátce před německými parlamentními volbami, prostřednictvím serveru ParlamentnéListy.sk vzkázal následující.

„Je pro mě smutným poznáním, že jeden z nejduchovnějších národů, které znám, Němci, kteří dali světu mnoho velikánů, není ve stavu vygenerovat kvalitnějších kandidátů, než jsou Angela Merkelová a Martin Schulz. Merkelová volby vyhraje, protože si v Německu vybudovala pozici, bez níž by to nešlo, myslím zejména v její straně, a též má mohutnou mediální podporu,“ dodal Banáš.

Anketa

Je dobře, že je Jiří Kajínek na svobodě?

85%
15%
hlasovalo: 3390 lidí

Zmínil také, že se mu v případě německých křesťanských demokratů zdá, že každý jejich šéf, jenž je v čele strany, záměrně pracuje na tom, jako by nechtěl mít nástupce. „Netýká se to však jen Německa. Podívejte se na slovenské politické vůdce – Mečiar, Dzurinda a další. Kdo z nich vychoval nástupce? Nikdo. Mutti Merkel to dělá stejným způsobem,“ dodal.

Merkelová je podle Banáše pragmatická žena, ale nikoliv vizionářka či státník. „Je to politička. A je smutné, že Němci nemají lepší. Tedy i mají, ale politické strany je nepostaví, politická pyramida, která je na ně navázaná, je už vystavěná,“ vysvětlil Banáš. 

Následně se pak pustil do Martina Schulze, kandidáta sociálních demokratů, který Merkelovou vyzve ve volbách na souboj. „Sledoval jsem jeho názory v Evropském parlamentu. Však se jen podívejte, jaké ti lidé mají charizma, jak působí,“ poukázal pak opět na oba kandidáty. 

A vrátil se k Merkelové. „Nevzpomínám si na žádnou její zapamatovatelnou myšlenku či historický akt. Její fenomén bude asi i v tom, že německý volič je do velké míry konzervativní. Chce mít zajištěnu svoji životní úroveň a Mutti Merkel mu to svým způsobem garantuje. A když mu ta životní úroveň neklesá, ačkoli střední vrstva i důchodci to též nemají bůhvíjaké, má pocit jistoty,“ sdělil. 

Banáš pak poukázal také na jeden dominantní fenomén v Německu. „Němci vám mezi čtyřma očima přiznají svůj neustálý pocit viny za druhou světovou válku, jíž jsou neustále vydíraní. A Merkelová tím, že je akceptovaná v politických kruzích, jim dodává určité sebevědomí. Takový pocit, že toto je naše Mutti Merkel, která nás Němce drží na akceptovatelném podstavci. Ale to německé sebevědomí jako velkého historického národa, mi tam právě v důsledku jejich pocitu viny chybí. 

Závěrem se pak Banáš vyjdářil k migrační krizi a k uprchlíkům. „Od svých německých přátel vím, že v některých městech je to velmi napjaté a je to časovaná bomba, která může vybuchnout nejen v Německu, ale i například ve Francii,“ sdělil s tím, že má pocit, že se v Německu uplatňuje takzvaná salámová metoda. „Když něco děláte pomalu, člověk si zvykne, až si najednou poví, však je to dobré, nic se neděje. A tak se potom může stát, že vám někdo začne diktovat podmínky ve vašem vlastním domě, což se už v takzvaných no-go zónách děje,“ uzavřel Banáš. 

Původní text ZDE

reklama

autor: vef

Radek Rozvoral byl položen dotaz

eurovolby

Dobrý den, ve vašem příspěvku píšete, že o všem v EU rozhodují nikým nevolení úředníci. Taky si to myslím a nechápu, k čemu pak jsou volby? Proč volit europoslance, když stejně věci ovlivňují hlavně ti úředníci?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mír neznamená být proruský.“ Babiš už se nebál

15:59 „Mír neznamená být proruský.“ Babiš už se nebál

Expremiér Andrej Babiš (ANO) byl hostem moderátora Luboše Xavera Veselého v jeho pořadu Xaver Live. …