Na začátku promluvil student filozofie Západočeské univerzity Jan Novák: „Náš stát stojí na pilířích potřísněných krví, kterou prolévali agenti StB, z nichž jeden je momentálně naším premiérem,“ začal za mohutného skandování: Hanba!
Šero a žluť řepkových polí
„Tento agent se opět pokouší ovládnout soudní moc. Musíme dát velký pozor, aby se to nemohlo stát. On tím sleduje mnohem širší zájmy než agenti dřívější. On sleduje i zájmy své osobní a utíká před spravedlností, před svou kriminální minulostí, která je plná podvodů, střetů zájmů a odesílání nepohodlných členů vlastní rodiny na Krym.“ A opět nechybělo davové provolávání hanby.
„Mnozí lidé zavrhují voliče Andreje Babiše. To je ale špatný přístup. Musíme v této době držet při sobě. My tu jsme nejen proto, abychom řekli vládě, že je něco špatně a že si to nepřejeme. Jsme tu i proto, abychom pomohli sundat šátky z očí voličů, kterým ty šátky vláda nasadila a uvrhla je tak do milosrdného šera,“ nabádal mladík přítomné. „Pokud nebudeme protestovat zas a znovu proti podobným věcem, tak se nám totiž může stát, že právě do takového šera i my upadneme. A toto šero nevyhnutelně vede k temnotě, té, ze které se předešlá generace musela vykoupit bolestí a krví. A toto přece nechceme. Co my chceme, je svobodný stát, svobodná Česká republika, a ne ta, ze které vzkvétá pouze žluté řepkové pole,“ uvedl student Novák.
V závěru pak dodal: „Jsem zde jako zástupce vzdělání, které se demagogové již velmi dlouho snaží zašlapat do země. Já jsem studentem Filozofické fakulty. Z humanitně vzdělaných lidí mají demagogové strach z toho důvodu, že se bojí, že se začneme více zapojovat do veřejného dění a upozorňovat na jejich nedemokratické mocenské vztahy. Tímto každého z vás zvu na besedu s předním českým novinářem Jindřichem Šídlem. Bude mluvit o pozadí politiky, o tom, jak je možné odstranit nepohodlné zprávy,“ pozval přítomné na besedu, kterou bude hostit Pedagogická fakulta, student filozofie.
Jako za Čepičky?
Následoval pokřik „Nejsme slepí“. Poté se ujal slova vysokoškolský pedagog, historik Miroslav Breitfelder: „Je s podivem, jak řada politiků těch nejhorší režimů dbá, aby jednala podle zákonů. Ale ty zákony si sami vytvářejí. Určité paralely z let 1945 až 1948 a i s tím, co se odehrálo po únorovém komunistickém puči, lze bohužel spatřovat i v současné době. Zatím nám tedy nehrozí Sovětský svaz, přímá komunizace, ale ohýbání zákonných norem ano,“ uvedl významný pracovník plzeňské Pedagogické fakulty. „Připomenu, že byl to právě ministr Čepička, který v takzvané právnické dvouletce zdevastoval právní řád, který, byť ve zmrzačené podobě, fungoval v letech 1945 až 1948. Základní zákon byl o zlidovění justice. Nejen, že byl nahrazen princip vyšetřujícího soudce prokurátorem, který podléhal vládě, ale samotný princip vyšetřujícího soudce bylo něco, co mohlo bránit rozsudkům, které se rozjely po roce 1948. Personální politika, obsazení soudců z lidu, pečlivě prověřených, to vše tvořilo určitý komplex a byly to kroky, které něčím započaly…“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala