Jsou ti lidé blbí? Režisér Klusák sdělil, co ho vyděsilo na Daliborkovi. Jde o Zemana a Babiše

11. 7. 2017 9:51

Dokument Svět podle Daliborka vzbudil velkou pozornost. Jeho režisér Vít Klusák se v něm snažil zachytit muže, který ve svých 36 letech otevřeně propaguje extrémně pravicové názory. Ve filmu jsou mimo jiné k vidění scény, kdy Dalibor popírá holokaust či se střetává s ženou, jež přežila Osvětim. Po odvysílání dokumentu se však Dalibor nechal slyšet, že jej Klusák do této role vmanipuloval.

Jsou ti lidé blbí? Režisér Klusák sdělil, co ho vyděsilo na Daliborkovi. Jde o Zemana a Babiše
Foto: Reprofoto YouTube
Popisek: Snímek z traileru na snímek Svět podle Daliborka Víta Klusáka

„Dalibor si celou dobu uvědomoval, že jestliže má ve filmu, který je jeho portrétem, vystupovat na rovinu a neautocenzurovat svá vyjádření a postoje, budeme muset vymyslet, jak to zaonačit, aby se zveřejněním dokumentu neměl nějaké problémy s policií,“ řekl na vysvětlenou Klusák v rozhovoru pro Forum24,cz. Uvedl také, že párkrát se Dalibor obával vyjádřit svůj skutečný názor, ale časem prý uznal, že kdyby byla rovina jeho postojů odřezána, natáčení by ztratilo smysl.

„Dalibor mě požádal, aby mu televize potvrdila, že se jedná o hraný film, jinak by v natáčení nepokračoval. Splnili jsme mu to s tím, že dohoda měla zůstat v utajení a být využita ve chvíli, kdy nastanou problémy. Je to papír, na kterém je pár řádek v tom smyslu, že dramaturg České televize potvrzuje, že tento film je hraný. V dalším odstavci je vysvětleno, že se jedná o polohraný, stylizovaný snímek. Původně jsem se k celé věci nechtěl vyjadřovat, protože mě vůči Daliborovi zavazovala gentlemanská dohoda. On ale strategii zveřejnil, čímž ji pohřbil,“ dodal následně Klusák.

Anketa

Jakou koalici doporučujete Andreji Babišovi?

77%
hlasovalo: 6828 lidí

Původní text ZDE

K Daliborovi pak dodal, že není plochý charakter, který hajluje po hospodách a občas si někde zahuláká. „Nás zajímalo rozkročení mezi křehkostí a schopností vyslovit, že migranty by střílel do hlavy jako prasata na porážce,“ sdělil režisér. 

Klusák zároveň zmínil, že podle studie ministerstva vnitra tu máme asi 4500 radikálních neonacistů. Za velký průšvih v této souvislosti považuje mimo jiné to, když prezident Miloš Zeman vystoupil na jednom pódiu s protiislamistou Martinem Konvičkou. 

„Původně jsem si myslel, že to je pod rozlišovací schopností podobných lidí stejně jako Babišovo popírání existence tábora v Letech, což teď mimochodem prezident zopakoval. Ale oni to registrují. Náckové, kteří působí na síti, citace vytrhnou z televizních vystoupení, udělají jasně viditelný a přehledný obrázek a fotka už letí éterem na stránky, na které se Dalibor dívá. Tyhle zkratkovité pamflety k lidem jeho typu doputují. Pro Dalibora byli Babiš se Zemanem překvapivě zástupci toho, co podporuje. Je to pro mě obrovský průšvih, když politické elity brnkají na takovou notu,“ podotkl pro Forum24.cz Klusák.

Režisér Klusák poskytl rozhovor i Britským listům, kde hovořil s Janem Čulíkem. „První, co mě napadlo, že ti lidé jsou strašně obyčejní, naivní a prostí,“ řekl k filmu Čulík. „Nemyslím si, že ti lidé jsou blbí. Netočil bych s blbými lidmi. Docházelo mi, že se nesebereflektují. Ale to tak nebylo. Denně jsme vedli debaty o tom, jak to bude vypadat, jak to bude působit,“ oponoval Klusák, jenž je dokumentaristou a odmítá, že by protagonisté žili v domnění, že jde o hraný film.

„Dalibor, kromě toho, že velebí neonacismus, tak se také nostalgicky obrací ke komunismu,“ popsal Klusák. „Chtěli jsem ukázat, jak ti lidé přemýšlejí. Kdyby se z toho stal nějaký polemický žánr od začátku, nevím, co by to ukázalo. Ukázalo by to ten spor,“ podotkl s tím, že on sám by zpoza kamery nevystoupil, kdyby neslyšel ironizování pobytu jedné protagonistky v koncentračním táboře v Osvětimi. Za toto své vystoupení totiž byl v posledních dnech kritizován. „Dalibor určitě není vylíčen jako idiot, ze kterého si utahujeme,“ hájí zde údajný „dokument“ Klusák. 

„On má sice, zdá se, extrémní názory, ale zaznívá tam také spousta názorů o uprchlících, které zastává 80 procent národa,“ pokračoval v dotazování Čulík. „Neměli bychom se trošku zamyslet nad tím, co je motivuje, že se tohoto přidržují? Je to jakási jeho vnitřní  nejistota? Je to proto, že hledají sílu nějaké šílené ideologie?“ zeptal se.

„To, co říká... Nemá peníze, musí bydlet u matky. Nemůže se seznámit s dívkou, která by s ním vedla regulérní vztah. Já mám dojem, že ten film je na příběhu jedné konkrétní rodiny velmi přesnou ilustrací vzorce, že strach plus frustrace rovná se nenávist,“ zmínil. „Ti lidé jsou prostě frustrovaní, mají pocit, že se na ně všichni vykašlali. Že se v Praze rozhoduje o nich bez nich. Z médií na ně tečou záběry, jak připlouvají uprchlíci ke břehům. Nikdo jim neosvětlí, co se vlastně děje. Jsou zděšení, mají pocit, že dorazí tisíce uprchlíků do Prostějova a seberou jim práci,“ vyprávěl Klusák.

Původní text ZDE

„Není divu, že se ti lidé bojí a hledají logicky, kdo za to může. Ve svém vlastním okruhu vidí Romy, kteří se povalují u kašny a smějí se, tak mají pocit, že to jsou ti paraziti,“ dodal.

Závěrem pak Klusák dodal, že si nemyslí, že by Dalibor měl nějaké násilné sklony. „Toto jsme se snažili co nejvíc ověřit. Dalibor se dokonce bojí jet i na demonstraci. Jeho vizáž by ho dle jeho slov identifikovala. Veškerá jeho násilná činnost se odehrává na úrovni sociálních sítí. Všimněte si, že tam se ti náckové přestěhovali,“ poznamenal Klusák s tím, že fašisté to zkrátka dělají důmyslně. „Hnědá politika se realizuje na síti. Je to daleko nebezpečnější, ale málo se o tom mluví,“ uzavřel.

Klusák pak dokument obhajuje i v rozhovoru s Martinem Veselovským na DVtv.cz. Video najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erou

8:01 Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erou

Slova Grety Thunbergové oběhla svět a v České republice není o reakce nouze. Přicházejí srovnání se …