Juncker lakuje narůžovo. Třicet zbožných výkřiků, reálný ani jeden. Nováček v europarlamentu se dělil s posluchači o zážitky z projevu o stavu EU

13.09.2017 17:53

Předseda Svobodných Petr Mach se vzdal mandátu europoslance, aby mohl vstoupit do boje v českých parlamentních volbách. Macha nahradil jeho stranický kolega a někdejší spolupracovník Václava Klause Jiří Payne. Ten na půdě Evropského parlamentu neprožil ještě ani dva týdny, ale už si stihl vyslechnout projev předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, který na české politické scéně vzbudil vášně. Co si Payne o slovech předsedy Evropské komise myslel?

Juncker lakuje narůžovo. Třicet zbožných výkřiků, reálný ani jeden. Nováček v europarlamentu se dělil s posluchači o zážitky z projevu o stavu EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Payne
reklama

Když si projev Jeana-Claudea Junckera vyslechl poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, napsal o předsedovi Evropské komise, že je to zmetek, Co si myslel Payne? Na to se ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu zeptal moderátor Jan Moláček.

„Já si myslím, že lakuje Evropskou unii na růžovo a vyhnul se letitému problému, což je nedemokratičnost Evropské unie nebo demokratický deficit. V zásadě tedy, že občané nemají vliv na to, co se děje v Bruselu," rozjel se Payne. „On sice mluví o potřebě demokratizace, ale ve skutečnosti jdou jeho kroky opačným směrem. O demokratickém deficitu EU se hovoří třicet let, ale jen se to zhoršuje. Buď se rozhodneme, že to zreformujeme, nebo narazíme do betonové zdi. To prostě nejde takhle pokračovat," neustával v kanonádě politik.

Juncker prý chce sjednotit pozici předsedy Evropské komise a předsedy Evropské rady do jedné politické role, ale to rozhodně není cesta demokratizace. V EU se teď navíc uvažuje o společných ozbrojených silách, ale pokud nebudou tyto ozbrojené síly pod demokratickou kontrolou, bude to obrovský problém.  Proto bychom měli prosadit v české legislativě, ale nejen v ní, referendum, aby se demokratický deficit aspoň trochu narovnal. Pokud budeme mít referendum, vláda nesmí pořádat kampaň ve prospěch jedné strany, jak se to stalo v případě vstupu do EU. Toto referendum bylo podle hosta nelegitimní.

Posléze se Payne znovu obal do Junckera. „Vyjmenoval asi třicet zbožných výkřiků, co by si přál, ale většina těch jeho výkřiků je nereálných. On tam třeba požaduje harmonizaci sociálního systému, což by znamenalo, že by Česká republika měla platit uprchlíkům stejné dávky jako se platí v Německu," rozčiloval se ve studiu Payne.

A to stále nebyl konec. Evropská unie vznikal proto, pravil host, aby Německo a Francie nedominovaly Evropě a přitom se přesně to teď děje. K dovršení všeho zlého je navíc EU přeregulovaná. „Juncker sám přiznal, že by Evropská unie měla vrátit některé kompetence národním státům," sděloval posluchačům dál Payne. Tento krok by mohl napomoci udržení evropské různorodosti. Právě v evropské různorodosti je podle Paynea největší síla a měli bychom si ji proto zachovat. Já tu touhu po unifikaci chápu jako touhu po moci," doplnil ještě europoslanec.

Payne uznal, že evropská integrace měla napomoci udržení míru, ale dnešní EU už má podle hosta na svědomí několik válek. „Destabilizovala režim v Libyi a teď se divíme, že k nám přicházejí uprchlíci," dal příklad europoslanec. Juncker teď navíc přiznává, že se nedaří vracet z EU lidi, kterým byla zamítnuta žádost o azyl.

Nakonec došlo i na otázku srovnání platů v celé EU. I tady byl Payne poměrně nekompromisní. „Já si myslím, že sjednocovat platy nejde, ale pokud už to někdo chce dělat, tak je musí sjednocovat na té dolní hranici. A nevím, jestli budou francouzští řidiči spokojení s tím, že budou dostávat to, co dostávají rumunští řidiči," uvedl v závěru politik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Frajeři. Za 10 minut 20 mega. Krejčíř pláče, že tu není.“ Respirátory? Prý podvod, že privatizace bledne závistí

9:32 „Frajeři. Za 10 minut 20 mega. Krejčíř pláče, že tu není.“ Respirátory? Prý podvod, že privatizace bledne závistí

V dalším díle Jámy Pekel se herní vývojář Daniel Vávra zaměřil na nyní nařízené ochranné pomůcky. Je…