„Z kůrovce se stalo bohužel politické téma, jelikož někdo, kdo měl celou situaci manažersky zvládnout, to nezvládl už v době, kdy ta možnost přemnožení kůrovce podchytit byla,“ kroutil nevěřícně hlavou Brabec. „Řešíme to až teď, jelikož to v podstatě dlouho bobtnalo. Vybobtnalo to dvěma důvody, že se sezóna rozběhla relativně brzy a kůrovec se vylíhl dřív, ale i proto, že ministr Milek začal tyto věci zjišťovat a zjistil, že rozsah je opravdu obrovský,“ odpověděl Brabec na otázku, proč toto téma vyvstalo až nyní, zda tím nechce vláda spíše odpoutat pozornost, že její vládu podpoří komunisté.
Poté ministr životního prostředí upozornil na to, že on sám o rozsahu tohoto problému také vůbec nevěděl, což překvapilo moderátorku, která vzápětí namítla, že je přece ministr životního prostředí, byl i v předchozí vládě a kůrovec se vyskytuje i v národních parcích, které má de facto Brabec na starosti. „Děkuju za tu nahrávku. Právě ministr životního prostředí má v kompetenci národní parky a tam rozhodně kůrovcová kalamita není,“ reagoval.
Podle slov Mariána Jurečky byl na problém Brabec několikrát upozorňován. „Já jsem něco takového na vládě slyšel poprvé v září 2017, kdy bývalý ministr Jurečka přinesl na vládu útlý materiál, kde se hovořilo o tom, že je kůrovcová kalamita a je potřeba udělat opatření,“ řekl s tím, že tedy očekával od ministra, že pokud vyhodnotil něco jako opravdu nebezpečný stav, bude jednat. „Není možné jen říct, že to přinesl na vládu. To přece musí vytvořit nouzový scénář,“ zdůraznil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab